Ekológia a výroba

11.12.2022

(foto: pixabay)


Je elektromobilita a výroba s tým spojená ekologická? - Články a názory

Elektromobil má veľké vstupné emisie aj z tažby a výroby elektriny a čistejšie sa začne stávať v niektorých uholných krajinách (ako je Poľsko), až po najazdení cca 180 000km - 220 000km. Záleží na konkrétnom aute. Minimálne je to však 90 000 -125 000km. Potom však už toho veľa nenajazdí a pôjde do šrotu. Po meste elektroautá toľko nenajazdia.

Sú však ľudia, ktorí majú Fabiu z roku 2002 a majú najazdených iba 40 000km. Načo im ju zakazovať?


Jediné ekologické plus je menej smogu v centre miest, čo sa môže prejaviť na zdraví ľudí. Svetové klimatické zmeny tým nezmiernime, iba si zničíme ekonomiku a smog presunieme už do tak zdecimovanej Afriky, kde nastane ešte väčšia otrocká práca a staneme sa závislí na nákupe z Číny. Ekoaktivisti sa budú zbytočne lepiť k ceste, nič nezmenia. Peniaze vládnu svetu. Po nich aj potopa. Elektromobilita nie je ponechaná na prirodzený vývoj, ale umelo tlačená reguláciami. Regulovať by sme mali transporty tovaru, a leteckú dopravu zvyšujúce CO2 nezmyselnejšie, než autá. Na ekosummit sa poslanci dopravia súkromným lietadlom a ukazujú ako sú "zelení". Keď  vybuchne sopka, do ovzdušia vychrlí smogu ešte viac. Na to už neukážu.


"Zelení" aktivisti a biznismani sa dnes snažia presadiť batérie, ako jediné možné riešenie, pre svoj špinavý finančný zisk. Lenže batériové autá sú ťažšie, opotrebovávajú sa cesty a pneumatiky, nabíjaním sa stráca až 25% energie, elektrina sa vyrába aj tak z uhlia, už teraz je jej nedostatok, batéria degraduje, ťažko sa recykluje a nikomu sa do toho nechce. Vo Francúzsku sú plné vrakoviská elektromobilov s batériami. Totálny ekologický nezmysel je autobus na batérie.  V mestách by som dal radšej vybudovať trolejbusovú a električkovú trať a presadiť hromadnú dopravu, miesto osobnej. Aj tak budú staré batérie zakopávať do zeme, keď smetiarske autá sypú odpad do oceánu.

Automobilový priemysel sa podieľa na emisiách asi iba 12%. Na produkcií CO2 sa podieľajú lode, lietadlá, autobusy, nákladné autá, tanky, buldozéry, vlaky s celkovými emisiami 25%. Iba sa to rozloží po celej atmosfére, takže to nie je vidieť a dá sa to ututlať.

zdroj: facebook

Batérie nie sú ekologické

Batérie v osobnom elektromobile majú hmotnosť 500kg. Okrem výroby elektriny, často z uhlia, je na výrobu tohto typu potrebné spracovať 10 ton soli na potrebné lítium. 15 ton rudy na potrebný kobalt, 2 tony rudy na dostatok niklu a 12 ton medenej rudy. Celkovo sa ale musí spracovať až 200 ton zeminy, aby ste vytvorili jednu batériu. Ako keby toho nebolo málo, tak toto znečisťuje viac, ako benzín/naftové auto za 20 rokov bežnej spotreby. Keď chcú niečo presadiť, aby bol odbyt, myslíte že napíšu pravdu. Iba hľadajú, ako ho recyklovať, ale zatiaľ sa to nedá na 100%. Preto hľadajú úložiská, kde skladovať kov nebezpečný pre životné prostredie.

Treba vyťažiť suroviny a potom ich vyhodiť na skládku. Choďte prosím pešo, na bicykli, alebo verejnou dopravou. Inak budete naďalej len eko hlupákmi. Ja bývam vedľa komína uholnej elektrárne, musím dýchať vaše nabíjanie a na parapetách mám večne poprašok sadzí. Niekto musí trpieť, aby sa iní mali pohodlne. V Afrike pracujú deti za vrecko ryže, aby vyťažili suroviny, na vaše baterky a potom im tam použité vozíte nazad.

Nebránim sa elektromobilite, ale sami vidíte, aké sú batérie nepraktické. Preto netreba nasilu  tlačiť do elektromobilov, a obhajovať to tým, že sa všetci v roku 2050 zadusíme splodinami. Napriek veľkému pribúdaniu elektromobilov, emisie stúpli v elektromobilnom raji za posledný rok o 1%.

Podľa viacerých štúdií sa na výrobu jedného litra paliva spotrebuje zhruba 1,58 kWh elektrickej energie. Ak to vynásobíme šiestimi (bežne je spotreba spaľovacieho auta na úrovni 6l/100 km), dostaneme sa na 9,5 kWh/100 km. Malé elektromobily majú v meste spotrebu 14-16 kWh/100 km. Na okresných cestách 20 kWh/100 km a diaľnici bez zapnutého kúrenia 25kWh/100km. A ďalšie nevýhody. Palivo sa tankuje 35l za minútu, batéria sa nabíja hodinu. Palivo má hmotnosť 60kg, jej batériový ekvivalent 1000kg a na rozdiel od nádrže, degraduje.


Elektromobilita je rovnako neekologická, ako aj iné druhy premeny energie.

Zamerajte sa na iné druhy dopravy. Nie ráno pol hodinu vykurovať auto a odhadzovať sneh, aby ste prešli 600m do práce. Čo tak ísť na bicykli, alebo pešo. Na veľké vzdialenosti je verejná doprava. Je to vaša lenivosť.

Pre elektromobil sa musí vyťažiť kobalt, dopraviť ho niekam, postaviť elektrárne a prenosovú sústavu. Z komína ide dym, aj keď momentálne nenabíjate. Ropa sa spáli, opotrebovaná batéria zostane ako odpad. Z ropy dokážeme vyprodukovať väčší mechanický výkon a prenášať ju hocijakej ľahkej nádobe a stále má rovnaký účinok, na rozdiel od batérie, ktorá keď je opotrebovaná, už toľko nevydrží. Aj keď sa nepoužíva degraduje a aj nabitá sa bez použitia vybíja.

Veterná elektráreň ničí vtáctvo, zaberá úrodnú pôdu, vodná ryby, jadrová produkuje jadrový odpad, výroba turbín, ich údržba, ťažba surovín na chemické solárne panely, ktoré vydržia 10-20 rokov. Ťažba kobaltu a použité batérie, tiež nie sú eko.

Štart motora lode, toto ekoaktivistov nezaujíma

zdroj: facebook

Batériová lobby: Chceli zarobiť miliardy a nepredpokladali, že budú batérie tak neefektívne. V trezore nemajú iný pohon, ktorý nahradí spaľováky. Elektroautá celkove emisie neznížia. Kvôli drahej a nedostupnej doprave utrpí ekonomika a na ten chaos doplatia najchudobnejší.


Nútenie používať v autách batérie je šialenstvo hraničiace s fašizmom. Autá sa na uhlíkovej stope podieľajú menej ako 10%. Ekológovia si vybrali spaľovacie auto ako obetného baránka. Aktivisti sa lepia k ceste pred bitúnkom a potom jedia v McDonalde hamburger a EU poslanci sa zas dali uplatiť batériovou lobby a naďalej používajú spaľovacie 8-valce a lietajú na ekosummit na súkromných triskáčoch.


Koľko CO2 sa uvoľnilo do atmosféry v dôsledku uzavretia jadrových zariadení v Nemecku a Japonsku? Štúdia zistila, že ak by obe krajiny po Fukušime obmedzili uhlie namiesto jadra, mohli by spolu zabrániť vypusteniu 2,6 miliard ton emisií CO2 v rokoch 2011 až 2017. Tieto vplyvy, ktorým sa dá vyhnúť, sťažia splnenie krátkodobých národných cieľov v oblasti zmierňovania.


foto: pixabay


Čínska vláda schválila výstavbu nových uholných elektrární s výkonom 106GW. Čína vyprodukuje viac emisií než zvyšok sveta spolu a emisie nepoznajú hranice. Načo sa hrať na ekológov s takmer nulovým efektom a ničiť si ekonomiku. Už teraz nás Čína ekonomicky prevalcuje.

Elektromobilita je spojená s drahými akumulátormi s mizernou energetickou hustotou, krátkou životnosťou pomalým nabíjaním a ekologicky nešetrnou výrobou. Nad spaľovacími autami vyhráva jedine v centre mesta bez lokálneho smogu. Inak je to nezmysel, ktorý spôsobí ekonomický krach a celkovej klíme planéty nepomôže.

(zdroj: facebook)


Nevýhody prevyšujú výhody batériovej dopravy. Prvá nevýhoda je aktuálna výroba elektrickej energie pre batérie. A tým začína aj končí celá akože zelená a čistá doprava.
Spálený benzín netreba recyklovať a spaľováky budú jazdiť aj 30 ročné. Batérie degradujú. Ale aj keby ich dávali zadarmo, určite sú kvôli nabíjaniu nepohodlnšie na plánovanie času svojho života. Ľudia sa ponáhlajú a nezastavujú na kávičkú. Nechcú držať v hlave plán nabíjania a oveľa častejšie nabíjať oproti tankovaniu. Mohli nechať vývoj spaľovákov s nižšími emisiami a bol by kľud.

Hra na ekológiu - úvaha


Nevýhodou elektromobility sú vstupné emisie, spôsobné ťažbou a výrobou batérií, výstavbou nabíjačiek, výstavbou elektrární, ťažbou a dovozom uhlia, zapĺňaním úrodnej pôdy pre málo účinné veterné a solárne elektrárne, vyrábajúce energiu v závislosti na počasí a danej lokalite. V Alpách sa taká elektráreň postaviť nedá. Netreba sa chváliť, ako pekne to funguje vo veternom a rovinatom Holandsku.

Ekologickí aktivisti nezahrňujú do svojich štúdií, vznikajúci odpad, ktorý u benzínu nie je. Benzín je spálený a zostanú po ňom len emisie, ale žiadne staré batérie, ktoré sa nedajú opakovane recyklovať a problém z hľadiska technológie je aj recyklácia lopatiek elektrární. Netreba sa biť do pŕs , že všetko sa bude dať vyriešiť. Nikto z vás nie je Nostradamus. V roku 1970 sa myslelo, že dnes budeme bežne lietať na mesiac. Nepodarilo sa. Poukazovať na to, že je zatiaľ starých batérií málo, aby sa to oplatilo recyklovať je detinské. Pozrite sa na plasty, alebo pneumatiky. Recyklovať sa dajú, je ich kvantum, takže by sa to oplatilo recyklovať, ale napriek tomu sa to nerobí. Plasty končia v oceáne a pneumatiky v púšti. Plastové vratne pet-flaše zase v lesoch a lode niektorých krajín vyvážajú odpad do oceána.

Emisie pri ťažbe ropy, dovoze a rafinácii sú samozrejme tiež. Keď si však odrátame, že lietadlá, ponorky, tanky, lode, diesel elektrické lokomotívy, ťažké stavebné stroje, diaľkové autobusy , väčšina kamiónov, a doplnkové autá na diaľkovú prepravu, bude stále na naftu, a batériové autá ako už bolo spomenuté, tiež dosť zaťažujú planétu, veľký pokles emisií a záchranu klímy, nečakajme. Jediná výhoda batérií je, že v centre hustého mesta bude trochu čistejší vzduch. Ľudí na dedinách to nezaujíma. Oni rozmýšľajú, kde zohnať peniaze na nové auto, aby sa nejako dopravili do mesta a vzduch tam majú pomerne čistý. Ľudia žijúci vedľa uhoľnej elektrárne, vedľa povrchovej bane,  ťažia kobalt, nikel, alebo niekde vo východnom bloku, by ekoaktivistom, dali za ich reči po papuli.


Ak chce EU znížiť emisie, nech sa radšej snaží znížiť počet aut, ale nie takto drastickým spôsobom. Keď má v byte v paneláku rodina 4 vlastné autá a ešte služobné, tak je to na zamyslenie. Otec a syn idú na 2 autách do tej istej práce. Kolegyňa si kúpila auto a denne jazdí 600m do práce sama, napriek tomu že má minimálny plat. Na iné účely auto nepoužíva a stučnela. Nevládze ani na WC. Prv by prišla do práce pešo, než keď odhrabe sneh a radšej stojí v kolóne. Kedysi boli rybárske preteky a 400 rybárov prišlo na bicykli. Alebo kedysi dôchodkyne do kostola krívajúce o paličke a dnes všetci aj mladí autom. Pri kostole odstránili trávnik, stromy a postavili tam parkovisko. Týmto drastickým násilným spôsobom poškodia drobných remeselníkov, ktorí auto používajú na dopravu k zákazníkovi, zničia diaľkovú dopravu po diaľnici a zdražejú služby. Ruší sa autobusová doprava a to núti kúpiť auto každému. Kamión odvezie o 5 ton tovaru menej. Je uponáhľaná doba, ľudia nestíhajú všetko ani so spaľovákmi. Nedávno youtuber kvôli dlhému nabíjaniu elektromobilu, takmer nestihol prísť na letisko.

Ak máme zachrániť planétu, už teraz musíme s tým niečo robiť po malých krôčikoch. Pokojne aj vyhodiť z ciest 90% ľudí a k tomu je potrebné nastaviť život obyvateľov tak, aby necestovali a nedrancovali prírodu. Ďalšia miliarda ľudí v Nigérií by ekosystému neublížila, ale ďalšia miliarda konzumentov nerastných surovín a premeny energií v bohatých štátoch, bude mať za následok drastické ničenie prírody. Európska únia to však skúša urobiť násilím ako Hitler a miesto očakávaného výsledku si zničí ekonomiku, zničí nás Čína a k žiadnemu zlepšeniu ekosystému nedôjde. Biznis vládne svetu. Poznáme to z histórie.

Dieselgate – najväčší naftový cintorín aut na svete
Ak by nechali naďalej jazdiť staré autá, aby si niektorí nenakupovali neustále nové, že si ich odpíšu z daní a staré posunu ďalej, lebo sa im ho nechce opravovať (keďže sa vyrábajú na vysokú kazovosť), tak by takýto veľký cintorín áut neexistoval. Jednoduchšie by bolo zakázať vjazd áut do centra mesta, než vytvárať takéto cintoríny. Síce by veľa zamestnancov stratilo prácu, no určíte treba hľadať rovnováhu, kde ešte dokážeme strpieť uhlíkovú stopu a zároveň to nepoškodí ekonomiku. Oboje spolu nejde.

Boeing 747 spáli 10 800 litrov paliva za hodinu a 259 200 litrov za 24 hodín. Za predpokladu, že automobil spáli 7 litrov na 100km a prejde ročne 15 000km, bude jeho spotreba 1050 litrov. To znamená, že pri 24 hodinách letu, spotrebuje lietadlo rovnako paliva, ako 247 áut za rok. A ja nesmiem jazdiť spaľovacím autom, lebo zničím planétu. Aká čistá obloha bola, keď bol covid a nelietali lietadlá. Často je let lietadlom nepotrebný a tí ľudia sú len turisti, alebo sa schádzajú politici súkromnými lietadlami na eko summit.

zdroj facebook
zdroj facebook

Nútené kvóty na predaj elektromobilov spôsobí okrem ekonomickej katastrofy aj ekologickú. Ľudia si budú držať doma staré špinavé spaľovacie autá, dokiaľ budú slúžiť.


Články


Peklo kobaltového Konga: V ťažobnom priemysle pracuje okolo 40 tisíc detí.


Ťažba kobaltu
(youtube video)

Volvo šokuje. Švédi vyrátali, že výroba elektromobilu je neekologickejšia až o 70 percent!

Batérie elektroáut sú väčší problém než zákaz motorov, hovorí manažér VW


Európa tiahne proti lithiu. Potrebuje ho ale pre elektromobily


Údajná hlavná výhoda elektromobilov dostáva ďalšie rany, BMW sa ani nepokúša pretvarovať


Automobilka skúsila obhájiť, prečo jej elektromobily produkujú viac emisií než spaľovacie autá, pripomína to politikov


Špinavé tajomstvo elektrických aut - ťažba vzácnych kovov nemá riešenie, detaily odhaľujú všetky reálne dopady


Nissan zastavil predaj svojho kľúčového elektromobilu, dôvod ukazuje smutnú realitu dnešného sveta aut


Litium v elektromobiloch ako veľký problém. Čo ak ho bude nedostatok a aké obnáša riziká už dnes?


Organizácia podriadená EU dala facku Bruselu, Škoda Octavia TDI je podla testu čistejšia než elektromobily


Audi znovu zabilo R8 e-tron, po roku a pol a menej než 100 predaných kusoch


Hyundai napriek záujmu vyrábať len elektromobily, naďalej zostáva pri spaľovákoch


Šéf vývoja BMW ukázal skutočnú emisnú bilanciu elektromobilov, sú dnes len neudržateľným nezmyslom


Ťažba lithia môže poškodiť životné prostredie a pripraviť ľudstvo o vodu, ukazuje najnovšia analýza


Prevádzka elektromobilov je ekologická. Ale výroba batérií už nie


Bruselská organizácia dala facku Bruselu, diesel vyšiel z testu čistý ako elektromobil


BMW otvorene hovorí, že spaľovacích motorov sa nevzdá, poistila sa šikovným ťahom


Európska komisia chystá prísne pravidlá pre batérie do elektromobilov


Nikto nevie, čo robiť s vrakmi elektromobilov, všetci dávajú ruky preč


Slovensko stále nie je pripravené. Hasičom chýba presný postup pri hasení elektromobilu a nevieme čo s poškodenými batériami


Mapa ukazuje, ako veľká lož sú slová o ohľadoch elektromobilov k prírode


Expert hovorí, že elektromobily sú tá najhoršia a najdrahšia forma boja proti CO2


Aj Nemci už pochopili, že zelená politika EU devastuje ich autopriemysel


Spaľovacie autá môže zachrániť nové riešenie dieselového motora. Nie je to žiadna teória, prototyp už existuje


Veterné elektrárne a ich nedostatky (youtube video)


Prevratný spaľovací motor môže odvrátiť nástup elektromobilov, má takmer nulové emisie


BMW neverí, že budúcnosť aut je batériový pohon, otvorene vsádza na inú alternatívu


Sen o rozmachu výroby elektromobilov v Európe sa rozplýva, Tesla už sťahuje časť produkcie naspäť do USA


Mýtus o kľúčovej budúcej výhode elektromobilov padol, už mu neverí ani najzelenšia automobilka Európy


Briti chceli vyriešiť jeden z problémov elektromobilov, len tým však upozornili na jeho existenciu


Manažér Fordu sa verejne vysmial Tesle, bohužiaľ pre výrobcu elektromobilov má pravdu


Nemecký klimatický expert varuje pred zákazmi benzínu a nafty, spôsobí pravý opak


Situácia v mieste najprísnejších nemeckých zákazov nafty ukazuje len ich absurditu


Automobilka chce za 4 roky ponúkať len elektromobily aj na trhu, kde ich skoro nikto nechce a zásadne zvýši emisie


Už aj Nemci začínajú chápať, že elektromobily nič neriešia, spočítali ich skutočný dopad na emisie


EU už teraz cúva od plánu zakázať spaľovacie autá v roku 2035. Je to viac k plaču než k smiechu

EU si ponechala otvorené zadné dvierka


Syntetické palivá majú väčší potenciál ako elektromobily, nízka energetická hustota batérií je stále problém


Prechod na elektromobilitu bude dlhý, biopalivá môžu dopravu dekarbonizovať už dnes


Najvyšší komisár EU zarazil zákaz spaľovacích motorov v roku 2035

Koniec spaľovacích motorov v roku 2035 nakoniec nemusí byť definitívny. V roku 2026 dôjde k revízií rozhodnutia. Výrobcovia asi nebudú čakať 3-4 roky a len tak splachovať miliardy € s neistým výsledkom nejakej revízie politickej vôle.


Elektromobily už očividne "zaberajú", globálne emisie CO2 znovu stúpajú hore


Elektromobily po 11 rokoch predajov nahradili iba 2 dny spotreby benzínu, aj tak môžu odpáliť celé elektrické siete


Načo neefektívne slabé lithiové batérie? Test nemeckého autoklubu ADAC dokázal nové riešenie palív.


Autá s najvyššími dojazdmi behom svojej životnosti ukazujú ekologickú nezmyselnosť dnešných batérií elektromobilov.

Pri výrobe elektromobilov vzniká o 70 percent viac emisií, priznáva Volvo


Únia bude kontrolovať pôvod a recykláciu batérií elektromobilov


Nemci sa rozhodli, že aktivistom snažiacim sa zakázať staršie autá dajú ochutnať ich vlastnú medicínu

Karta sa obracia: Nemecký politik žaluje zelených za zákazy naftových áut


Šéf Toyoty tvrdí, že autopriemysel sa bojí kritizovať elektromobily


Brusel potvrdil, že elektromobily nie sú až také čisté. Čo s tým?


ADAC: Je elektromobil spása? Zatiaľ žiadna sláva
Elektrický pohon nemusí byť pre našu planétu záchranou. Pozitívny efekt akumulátorových áut sa totiž dostavuje pomerne neskoro. Niekedy až za hranicou ich životnosti. Najmä ak nemôžu počítať s energiu z obnoviteľných zdrojov.


Ďalší mýtus o výhode elektromobilov padol, správcovia firemných flotíl museli s pravdou von


Stovky elektromobilov na vrakovisku pripomínajú neúspešný car-sharing



S emisiami to nie je až tak čisté, sú aj iné možnosti pohonu, tvrdí odborník

Ďalšia produkcia emisií, elektrárne, potreba vymeniť za 20 rokov 2 miliardy aut, vodík je budúcnosť. Na jeden veterný stožiar sa spotrebuje 400 ton ocele.

Top20 najväčší priemyselní znečisťovatelia na Slovensku podľa SHMU


Ďalšia štúdia odhalila špinavé tajomstvo elektrických áut, varuje pred budúcnosťou


Obmedzenie rýchlosti na Nemeckých diaľniciach na 120km/h, by znížilo emisie až o 6,7 miliónov ton ročne.

Batériové úložiská - brána k uhlíkovej neutralite alebo extrémne drahá hračka politikov?
Tlačiť na uhlíkovú neutralitu bez preukázateľne otestovaných a ekonomicky únosných riešení uskladňovania energie je ako skákať z lietadla bez padáku a dúfať, že počas skoku sa padák vynájde.


Poznáme najekologickejšie auto roka 2022. Elektromobil za pár tisíc porazil tých najlepších


Brusel potvrdil, že elektromobily nie sú až také čisté. Čo s tým?


Sú elektromobily NAOZAJ také zelené? Nové údaje za rok 2022


Štúdia nechtiac ukázala nez
myselnosť nariaďovania elektromobilov, syntetické palivá vychádzajú takmer
rovnako
Emisie nepoznajú hranice


Niektoré plug-in hybridy vypúšťajú päť až sedemkrát viac emisií, ako by mali


Elektroodpad z fotovoltiky je problém, no zatiaľ nemá riešenie


Prestaňme démonizovať auta. Elektromobily planétu viac nešetria


Taliansko sa ústami svojho ministra znovu ohradilo proti zákazu spaľovacích áut, argumentuje rozumne


Šéf Formule 1 sa odvážil povedať smutnú pravdu o elektrických autách, zaujal rezolútny postoj



Politikmi presadzovaný pohon áut ako jediný možný je evidentne ešte špinavší, než sa dosiaľ zdalo



Už aj americké média upozorňujú na klam elektromobilov, ľahko spôsobia viac škody než spaľovacie autá


Aktivisti tlačia na EU, aby zakázala spaľovacie ná
kladiaky, aj keď pre ne neexistuje absolútne žiadna náhrada


Čína si z ekológie ťažkú hlavu nerobí. Je 3x špinavšia než Európa a každý tok spúšťa ďalšie uholné elektrárne (fb)

Počas demonštrácie v Nórsku zadržali Gretu Thunbergovú
Demonštranti žiadali odstránenie veterných turbín, ktoré boli postavené na územiach využívaných na pasenie sobov. Hluk obrovských veterných turbín, pôsobí na zvieratá odstrašujúco a narúša ich tradície.


Elektromobily sprevádza ďalší probl
ém, o ktorom sa dosiaľ nehovorilo, ohrozuje zdravie ľudí. Výroba hliníka


"Je to šialenstvo," komentuje Dacia konkurenciu a odhaľuje, čo je najväčšia chyba automobiliek! Hmotnosť elektrických áut vs ekológia


Dominujúci typ vlani predaných elektromobilov jasne ukazuje, že životnému prostrediu nemôžu pomôcť

OTÁZKA: Čo bude s batériami elektromobilov po ich zostarnutí a ako sa budú likvidovať?
Hrozivá štatistika - Podľa dostupných dát, je aktuálne na svete recyklovaných len 5% zo všetkých Li-ion batérií.


Plug-in hybridy sú terčom kritiky. Udáva
né emisie prekračujú aj sedemnásobne



V roku 2022 ľudstvo vypustilo rekordné e
misie CO2. Autá sú v tom ale nevinne


Indonézske peklo: Toto je odvrátená tvár elektromobility
Daňou za ťažbu niklu pre batérie elektromobilov je zničená a zdevastovaná krajina a práce za almužnu


Povolila dve nové uhoľné elektrá
rne týždenne. Čína vlani nemala konkurenta



Dopravné lode devastujú ovzdušie, vypúšťa
jú omnoho viac oxidov síry než autá

(vraj je to hoax, ale na počet prepravených ľudí nie je)


Tienistá stránka elektromobility: Znečisťovanie, katastrofy a úmrtia

Je redaktor užitočný idiot? Odpovedáme čitateľovi rozčúlenému elektromobilmi
Pravdu nemá ani ten odborník. Prinucovať ľudí násilím na horšiu vec, len aby niečo zelení dosiahli, je spôsob nacizmu. Nechajme to na prirodzený vývoj. Keď sa elektromobily kvôli nepohodlnosti neujmú, nevadí. Veď autá už nesmrdia ako kedysi.


Z
avedie EU u elektromobilov detekciu uholnej elektriny? Pri iných a
utách to robí a nikto sa nediví


Emisie vlani dosiahli nový reko
rd. Môže za to uhlie



Životný cyklus áut: Elektromobily d
opadli lepšie v kľúčových ohľadoch, no dáta ukazujú aj ich veľkú nevýhodu. Celkové emisie CO2


Elektromobily sú politický podvod. Za 20 rokov sa prebudíme a bude to ešte horšie. Nemecký dokument hovorí jasne

Aktivistom nejde o ekológiu, chcú len rozoštvávať spoločnosť. Narušili závody, ktoré sami iniciovali


Stovky plug-in hybridov, ktoré nedávajú zmysel. Slovenská polícia
dostala nové autá, vyvolávajú otázniky
Plug-in hybridné autá majú zmysel na krátke trasy do 50 kilometrov, ktoré väčšina bežných vodičov neprejazdí ani pri dochádzaní do práce a späť. Potom nasleduje niekoľkohodinové nabíjanie lacnou elektrinou z domácej garáže. Je však úplne vylúčené, aby v takomto režime jazdilo aj policajné auto. Rovnako to funguje v takmer každej firme, ktorá chcela byť takto "eko" a teraz iba jej autá vláčia 100 kg batérie s raz takou spotrebou a emisiami, ako obyčajné moderné auto.

Elektroautá na uhlie
V Nemecku dosiahli fenomenálnu úroveň ochrany životného prostredia – aktuálne spália historicky najviac uhlia a dnes každé tretie elektroauto (z asi milióna kusov) jazdí na uhlie.


Spotreba elektriny. Zelená Európa?
(fb Dáta bez pátosu)


Hrdina najazdil so starým Fiatom už 345 tisíc km, pre prírodu robí viac než elektrickí fanatici

Experti rozobrali batérie elektrického Hummeru, a v plnej kráse ukázali absurditu týchto elektroáut


Nabíjacie hybridy už nemôžu vystáť ani ekológovia. Po rokoch odhalili ich pretvárku


Tesla skúša zaujať za každú cenu, jej šrotovné naštvalo aj ekológov


Č
ína má nové pravidla vyrovnávajúce hru s benzínom. Od roku 2025 chcú zaradiť limity CO2 aj pre elektromobily z hľadiska spotreby elektriny

V Číne zistili, že "nulové emisie" elektrických áut sú rovnaký podvod ako čistý "diesel". Každý elektromobil produkuje pri prevádzke ako CO2, tak aj NOx, akurát mu nejdú z výfuku, ale z výroby elektriny, či výstavby elektrárne. Komunistická krajina klame ľudom menej, než demokratická EU.


Akcionári Toyoty podržali najvyššieho šéfa a odmietli "Klimatickú rezolúciu", mali ho odstaviť pre jeho prístup k elektromobilom


Že sú elektromobily dobré, je len názor, tvrdí ocenený vedec. Emisie môžeme znížiť aj inak
Najlepšie z ekologického hľadiska obstál CNG. Príkaz presadiť automobilkám výrobu elektromobilov nezahrňuje emisie pri ťažbe, výrobe a distribúcie elektriny a ich výrobu.


Staršie autá sú novým úhlavným nepriateľom "zelených" politikov, ekológia je len zásterka


Kvôli elektromobilom a typickému chovaniu ich majiteľov, emisie narastajú
Nabíjanie v noci nie je "zelene".


Európsky návrh klasifikovať lítium ako toxické, by mohol brániť dodávateľskému reťazcu batérií


Špinavá ekológia v praxi. V Nemecku v noci nabíjajú autá. Solár nula, vietor 2%. 50% sa vyrába s fosílnych palív.
(fb)


Aktivisti sa znovu strieľajú do vlastných nôh, chcú v EU zakázať látky, bez ktorých sa elektromobily nezaobídu


Špinavé tajomstvo elektromobilov je omnoho väčšie, než sa obvykle traduje, len prehlbuje závislosť na Číne


Dvojnásobný majster sveta v rallye poukázal na vnucovanie elektromobilov aj na ich zamlčované emisie
Pomalá jazda elektromobilov vedie k omnoho vyšším emisiám. Syntetické palivá sú tým najlepším spôsobom, ako bojovať s klimatickými zmenami. Môžu pomáhať okamžite, nie až za niekoľko rokov, ako je to u elektromobilov. Politici musia byť otvorení voči všetkým technológiám. Veľa jeho známych už elektromobil vyskúšala, ale len málokto u nich ozaj zotrval. Zmysel dávajú v meste, mimo neho ľudia v podstate len trávia čas hľadaním funkčných, či voľných nabíjačiek.


Výsledky novej analýzy. Elektroautá môžu byť emisne škodlivejšie ako klasické spaľováky


VW vo vlastnej štúdii odhaľuje pozadie "čistoty" elektromobilov. Vôbec to nie je jednoznačné


Nemci skúmali, aký typ motora je najúspornejší pri jazde naplno po diaľnici, elektrinu radšej vynechali


Boj s emisiami povedie k dopravnej chudobe, riešiť ju musia členské štát


Podmorské baníctvo. Mangánové hľuzy by mohli byť riešením pre zelenú ekonomiku – ak ich nezakážu


Ekologia ako sa prezentuje, je podvod
(fb video)
Politici pricestujú na summit cez pol sveta na súkromných lietadlách, potľapkávajú sa po pleciach ako sú za ekológiu, ukážu sa na bicykli a vypustia toľko emisií, ako nevypustí bežný človek za 10 životov.


"Nulové emisie" elektromobilov sú lož. V Austrálií to konečne padlo oficiálne, automobilky to nesmú tvrdiť, pod hrozbou pokuty

Mitsubishi v apríli tohto roku prišlo s dátami, podľa ktorých sú elektromobily pre životné prostredie väčšou hrozbou než spaľovacie autá.


Zelená politika Západu dostáva trhliny. Ideológia nakoniec možno pôjde do úzadia
Najviac emisií je z Ázie, USA, Brazílie, len EU si ide zničiť ekonomiku, pre zníženie 1% emisií.

V Nemecku dramaticky pribúda áut, ktoré ľudia prevádzkujú aj po 30 rokoch vlastníctva, aktivisti s tým chcú zatočiť
Politici riešia emisie CO2, ktoré však po odsunutí do Afriky nepoznajú hranice.


Elektromobily majú ekologický zmysel len vtedy, keď ich používate tak, ako ich skoro nikto nepoužíva


Nemecko začína s demontážou veternej elektrárne, aby mohol ťažiť hnedé uhlie


Najväčšia nabíjacia stanica Tesly s 98 rýchlo-nabíjačkami skrýva špinavé tajomstvo, poháňa ju dieselový generátor


Česko a Slovensko vraj kazí snahy EU o zníženie CO2 emisií aut, je to na smiech
Elektrické autá nemajú nulové emisie. Výroba batérií a elektriny produkuje emisie v takom množstve, že s elektromobilom treba najazdiť aspoň 180 000km, aby sa vyrovnalo spaľovacím autám. Potom je to už vrak s opotrebovanou batériou.

Renomovaný vedec hovorí, že hystéria okolo zmien klímy nám škodí viac, než všetko okolo zákazov spaľovacích áut

Elektromobily pribúdajú. A s ich počtom rastie i veľký environmentálny problém


Batérie vyrobené v Číne sú špinavšie

Pri výrobe batérie v Číne vzniká až 3-krát viac emisií ako pri výrobe vo Francúzsku, čo súvisí s oveľa vyšším podielom elektriny z uhlia. Emisie nepoznajú hranice a my si ideme ničiť ekonomiku.

Španieli navrhli zákaz normy euro7, pretože by to ľudové vozidlá položilo. Ministerka obhajujúca ekológiu používa aj na krátke cesty lietadlo, ktoré je platené z daní všetkých a vypustí emisií oveľa viac

Elektrický autobus, ktorý sa nabíja dieselovým generátorom


Nemci žalujú EU kvôli triku, ktorý robí elektromobily na oko bezimisné, úspech môže mať ďalekosiahle dopady


Faktické zrušenie Euro 7 už mení plány automobiliek, kedysi odpískané motory budú žít aj po roku 2025


Ľudstvo rieši energetickú krízu, zatiaľ čo nás potichu ničí ešte desivejší problém

Väčšina elektrickej energie ale pochádza zo zdrojov, ktoré produkujú skleníkové plyny. Veľkou výhodou elektrární na fosílne palivá je ale možnosť jednoducho "pridať viac paliva", respektíve zvýšiť výkon elektrárne. Elektrárne to robia neustále v reálnom čase a priamo tak reagujú na zmeny dopytu v elektrickej sieti. Ak zase dopyt klesne, je pomerne jednoduché výkon znížiť.

Nový futuristický ťahač Volva plní "zelený plán" na 134 percent, aj keď má stále pod kapotou diesel


EU je posadlá CO2, pre zahrievanie planéty ale existujú tisíckrát problematickejšie zlúčeniny, ktoré zostávajú na druhej koľaji


Podľa Greenpeace je myslieť zakázané. Stačí aby auto nemalo výfuk a už je ekologické


Video s nabíjacou stanicou elektromobilov poháňanou dieselovým generátorom obletelo svet, ukazuje ich falošnú ekológiu



Fiktívnou ekológiou nie sú len elektromobily a plug-in hybridy, manipuluje sa aj s emisiami vznikajúcimi pri výrobe



Elektromobily podľa štúdie najazdí ročne o 7 200 km menej, než spaľovacie autá. Sú teda pre prírodu o to lepšie? Nie, o to horšie


Svet je na tom ozaj zle, keď sa už aj pápež "montuje" do zelenej politiky a propagácie elektromobilov


Norma euro7 je momentálne nesplniteľná (youtube)

Elektromobily nie sú všade rovnako zelené

Že sú elektromobily dobré, je len názor, tvrdí ocenený vedec. Emisie môžeme znížiť aj inak

Prechod na elektromobily bude drahý, efekt na klímu je otázny

Zákazom spaľovákov chcú dosiahnuť, aby sa znížil počet áut o 75% (wsj com)
Spaľovaky budúcnosť majú. Tie moderné už majú min. exhaláciu. Na najväčších znečisťovateľov planéty nepozerajú. Hlavne len naivka verí tomu, že otepľovanie planéty spôsobujú autá.


Nemeckí inžinieri povedali, kedy sa elektromobil stane "čistejším" než diesel. V Nemecku je to na roky, v ČR ľahko, v zime nikdy


Policajné vrtuľníky LAPD za rok vyprodukujú toľko emisií ako auto, ktoré prejde 30 miliónov km


Nie každý elektromobil je "ekologický". Toto je reálne skóre tých najznámejších

 
Pravda o emisiách - sú elektrické autá zelenšie ako klasické spaľováky?
Mnoho štúdií poukazuje na fakt, že elektrické auto začne byť "čistejšie" v porovnaní so spaľovacím až po prejdení približne 100 tisíc kilometrov! A to je vzdialenosť, ktorú elektromobily do mesta nerobia ani za 10 rokov.

Švédsky výrobca elektromobilov si nedával servítku pred ústa. Odhalila pravdu o ich emisiách
Aby elektrický Polestar 2 vyrovnal svojou ekologickou stopou modelu XC40, ktorý prekonáva už pri výrobe, musel by počas životného cyklu prejsť aspoň 112 000 km za predpokladu, že pri jeho výrobe boli využité všetky dostupné zdroje elektriny.


Oddnes jazdenie zabolí. Ekologická stránka elektromobilov práve dostala facku od Nemecka


Nová emisná norma Euro 7 bola definitívne schválená, podľa kritikov ide o "nehanebnú kapituláciu"


Pretláčaním elektromobilov podporujeme Čínu, ničíme si najcennejší biznis v EU a nechávame ich vyrábať v najmenej ekologickej krajne na svete (youtube)


Elektromobil sa stal obetou zelenej politiky, hoci v nej môže byt nevinne (youtube)


Priemerné emisie nových aut v Nemecku napriek rekordnému podielu elektromobilov vzrástli za rok o 4,9%. A to sú ich emisie fiktívne nulové

Nová eko-jachta pre miliardárov má na nabíjanie batérii 4 dieselgenerátory každý o výkone 815 koní 


Ekoterorizmus je iba na zviditeľnenie sa
(youtube)
Pre svoje depresie sú ekoteroristi ochotní riskovať svoj život. Vydupali si elektro autá a šli protestovať aj proti nim. Ekoteroristi by sa mali liečiť u psychiatra. Prilepiť sa na diaľnicu a spôsobiť si lepidlom zdravotné problémy, alebo brániť vjazdu auta na bitúnok, no deň potom jesť v McDonalde hamburger.



EU to dokázala, po 12 rokoch teroru majú nové autá stále rovnaké emisie CO2, reálne budú aj vyššie


Už tento týždeň vyrazí na svoju prvú plavbu jeden z najväčších zdrojov emisií na svete, vydá za milióny áut

Nové rakúske riešenie pohonu spaľovacích aut emisie CO2 z atmosféry dokonca sťahuje, pre elektromobily je to ďalšia rana


EU zákaz spaľovacích motorov sama zruší skôr, než bude musieť, hovoria Rakúšania, ani elektromobily už nebudú "čisté"

Hľadali najekologickejšie auto na cestách. Je ním populárny model so spaľovacím motorom


EU chce zakázať opravy spaľovacích áut starších ako 15 rokov (youtube)
Niektorí zelení EU politici chcú emisné povolenky aj pre domácnosti, zakázať ľuďom krby. EU politici vedia, že sa nedá prejsť na kompletne batériový pohon, ale zrušiť to nemôžu, až keď sa prekreslí politická mapa. Sú tam aj ľudia, ktorí by chceli zrušiť všetky súkromné auta.


Elektromobily znečisťujú viac ako spaľovacie autá. Štúdia zistila, že znečistenie spôsobené opotrebovaním pneumatík je 1850krat horšie ako emisie výfukových plynov
Emisie z výfuku postupom času klesajú, pretože výfukové filtre sa stávajú efektívnejšími, zatiaľ čo emisie opotrebenia pneumatík rastú, pretože elektromobily sú ťažšie a zvyšuje sa výkon a krútiaci moment.

"Veľká lož" a "podvod na prírodu". Profesor techniky vo Viedni hovorí, že nariaďovanie elektromobilov ide proti zdravému rozumu

Ťažba lithia v Číne
Zdroj: Autorevue


Ekologické by bolo vhodné znížiť aj leteckú dopravu.

Zdroj: screenshot flightradar24

CO2 v atmosfére je dôsledok, nie príčina klimatických zmien. Vieme ich zvrátiť.
Z časti má pravdu. Keď sú v lese vyjazdené zvážnice, tak voda nevsiaka do pôdy, ale valí sa po povrchu dolu od údolia a sú záplavy. Kedysi ťahali drevo koňmi a teraz traktory a lesy sa klčujú vo veľkom. Príčin na zmenu klímy je veľa, Nie len exhaláty z aut. Veď vieme, že za dobu ľadovú nemôže priemysel.

Stručná história popierania zmien klímy: Čo olejársky priemysel vedel dávno pred nami, alebo najväčšia lož našej doby

Uhlíková stopa – Najúspešnejšie klamlivá PR kampaň v histórii

Elektromobily nie sú bezimisné autá, pritvrdila svetová mocnosť. Túto reklamu zakáže


Elektromobily nemôžu mať "nulové emisie", vyhlásila Britská rada pre reklamu

Tesla zarobila predajom emisných povoleniek iným výrobcom áut už 9 miliárd dolárov. Zaplatili sme jej to my všetci


Za dva mesiace začnú spaľovacie autá robiť pre klímu viac než elektromobily, prsty v tom má aj rallyová legenda

Nafta HVO 100 znižuje emisie CO2 o podstatných 90 percent, pričom súbežne s tým klesajú aj emisie NOx, rovnako ako prachové častice. HVO 100 má ďalšiu výhodu, že sa vyrába z odpadu. Pre porovnanie s klasickou naftou musí elektromobil najazdiť 95 až 220 000km, aby začal byť čistejší. S touto HVO 100 naftou je spaľovák pre uhlíkovú stopu planéte extrémne čistý, aj keď chápem, že nadšencom batérii a batériovej lobby sa to páčiť nebude.


Klimatické zmeny nepopieram, ale človek na ne má malý vplyv
(youtube)


EU obracia politiku v prospech spaľovacích áut

Emisne najlepšie vychádzajú spaľovacie autá, elektromobily obsadili pred vodíkom zo zemného plynu predposledné miesto. EU tak obracia svoju politiku. To je začiatok konca vsádzania na elektromobilitu, ktorá bola, je a bude spojená s obrovskými zmätkami a s astronomickými nákladmi.


Šéf Renaultu svojou kritikou na EU sám seba zosmiešňuje. Chce regulovať regulácie, na to už je neskoro


V Číne treba najazdiť s elektromobilom 118 000km, aby sa vyrovnal spaľovaciemu autu, čo sa týka uhlíkovej stopy pre planétu
Lenže veľa áut toľko nenajazdí a tie čo áno tak už sú to staré jazdenky. Nemyslime si, že elektroautá budú jazdiť milión km. Malé ľudové elektromobily toho veľa nenajazdia a ich batérie zaťažia planétu emisiami viac

Škótsko zvažuje prehodnotenie ambicióznych klimatických cieľov

Ja keď jazdím 30-40 rokov starým autom, som väčší ekológ, než ten kto si každých 5 rokov kúpi novu Teslu pre ktorú musia stavať novú výrobnú linku (youtube)


Eko aktivisti pripisujú klimatické katastrofy spaľovacím autám a pritom je to inak. Môže za to sopka (azet.sk)


Kerosin do lietadiel a znečisťovanie ním, ekológovia neriešia. Iba nadšenci elektroáut a batériová lobby sa ženie aj cez mŕtvoly za batériami
(youtube video)


Zdroj: facebook

Greendeal - zelený podvod (youtube)

Ekológia sú len finančné toky špinavých peňazí a je to politicky motivovaný nezmysel. Na ekologický summit prišlo do Dubaja 85 tisíc lietadiel. Presadiť dotácie znamená výdaj 2 miliárd korún z daní občanov ČR. Prečo má štát prispievať podnikateľom na luxusné hračky, ktoré sa nepredávajú nikde na svete, kde nie sú dotácie? Za to sa dá postaviť nemocnica a niekoľko škôl.

Kvôli osobným ziskom sa podvádza s informáciami o ekológií. Emisné povolenky sú obchodná komodita. Obnoviteľné zdroje majú za sebou obrovskú ekologickú záťaž z výstavby a zaberajú miesta v prírode. Vodné elektrárne ničia migráciu rýb, solárne sú v zime zasnežené, veterné sú veľkým nepriateľom vtákov. Spaľovacie auto má účinnosť 40%, solárny panel iba 15%. Pozor na to aby sme odovzdali svoj priemysel do rúk Číne, kde neriešia ekológiu a tie emisie sú tam vidieť. Všetky surovinu sa veľmi neekologicky spracovávajú v Číne, alebo južnej Amerike. Na infraštruktúru bude potrebné miliardy ton medi. V Afrike sa ručne rozoberajú staré batérie a pracovníci na to umierajú.

Krvava "zelena" energia: vodná elektráreň zmasakrovala nádherné úhory (inrybar.cz)

Väčšina elektromobilov v USA je v Kalifornii a New Yorku. V Čechách väčšina v Prahe a Brne. Celkovo iba 0,3%. Prečo milovníci green deal nejdú bývať na dedinu? V USA v Nevade a Texase nikto nepôjde cez púšť elektromobilom, alebo si vezie agregát. V Rakúsku sa predaj elektromobilov podporuje oslobodeným od 20% dane. Príklad cenovej politiky na podporu nechcenej elektromobility. Peugeot 208 a Opel astra je v elektrickej verzií 2x drahší a o 400kg ťažší než spaľovací. Automobilky aby prežili, budú musieť zvýšiť cenu spaľovákov, aby ňou zadotovali cenu elektromobilov, tak ako to robí BMW.


Greendeal podvod na ľuďoch
(youtube)

Elektromobilita debata (youtube)

Prieskum Raiffeisen leasing - 18% respondentov chce elektromobil, 65% respondentov chce ostať u fosílnych palív. Kto jazdi na fosílne palivá nemusí riešiť infraštruktúru.

Prečo sa vedu debaty na elektromobilitu? Lebo to nie je voľným trhom, ale je to násilné tlačenie na batérie. Politici obmedzujú výskum iných technológií a chcú iba batérie. Už sa nerobí biznis, už sa robí len politika. Doprava sa nemení trhom, ale násilne. Elektroautá nakupujú buď firmy, ktoré musia splniť emisné qvoty, bohatí ľudia na frajerinu, ako druhé auto do rodiny a iba veľmi málo tých, ktoré jazdia dlhšie trasy.

Spaľovák má jednoduchšie uloženie energie. Ak chceme zachrániť planétu, máme tu oveľa dôležitejšie priority, než zakazovať automobilovú dopravu. Čína spotrebuje 50% uhlia sveta. Čína má 70% elektriny z uhlia. V Nórsku na juhu je v Osle veľa elektromobilov, ale zase na severe majú tisíce lodí a snežných skútrov, ktoré nemajú ani normu euro 3. Bežné auto, pre bežného človeka bude nedostupné.


Kedysi auta čmudili ako komíny, každý kúril uhlím a rakovinu pľúc ani astmu nemal skoro nikto. Osobné auto, ktoré sa podieľa na emisiách necelými 10%, hoci uhlíková stopa elektrických začne byt o niečo nižšia až po najazdení cez 100 000km, je vidieť, že spaľováky sú iba obetný baránok kvázi ekológie, hoci sa do oceánov sypú plasty, čo ich netrápi. Vždy išlo kompetentným o peniaze. Je to pochopiteľne. Nejazdilo toľko kamiónov cez mesto. Tam je ten smog vidieť. Ani kuriérske, remeselnícke a živnostnícke autá. Preto bolo naftových smraďákov menej.

názory z diskusie:


1)...1MWh batériového úložiska znamená asi 12 000 ton vyťaženej rudy a emisie 150-170 ton CO2 pri ťažbe hornín a výrobe batérií. Batérie sú riešenie akurát na vykrytie krátkych niekoľko minútových špičiek do štartu iného zdroja energie. Naftový generátor je pre tento účel mnohokrát lacnejší. Jediná efektívna "batéria" je PVE Čierny Váh. Kiež by sme takých mali na Slovensku aspoň zo 10. Batérie určite nie sú riešením. Sú nesmierne drahé. Plyn je momentálne naozaj drahší, ale to je iba otázka času. Je ho vo svete dostatok. Len ho sem dostať...

2)...Kedy prídu na to, že i batérie obsahujú ťažké kovy...

3)...Horiaca kolobežka, alebo dobíjanie elektrocentrálou, ktorá v kempe bežala 7h, zožrala 7.5litrov benzínu a potom to vraj jazdilo skoro 2h. To je teda ekológia. Hlavne, že ekoteroristi sa snažia zakázať autá s normálnym motorom...

4)...Toľko sajrajtu pri požiari elektrokolobežky nevypustila moja Babetta za 40 rokov. Riziko modernej doby. Štastie, že na tom práve nikto nešiel. Ešte, že ten požiar nevznikol v garáži pri nabíjaní, alebo kuriérovi v aute. Tá "nulová" uhlíková stopa u elektrodebilín je pekne vidieť. 4000€ za elektrokolobežku. Svet sa zbláznil. Keby zhoreli všetky s ích retardovanými majiteľmi. Deckám kupujú elektrokolobežky, aby nemuseli športovať. Chudáci hasiči. A ľudia ešte špekulujú, ako tomu zvýšiť výkon, kupujú to na aliexprese...

5)...Ekológom nedochádza, že voziť pod zadkom tisíce článkov 18650, kde je nutné zaistiť chladenie, nie je cesta pokroku. V Tesle ich je cez 7000ks. Ked Vám letecká spoločnosť nechce vziať do prepravy ani jeden článok, o niečom to vypovedá. Viem že horí aj benzín, ale po požiari auta, nemusí ten zbytok na veky do piesku a nie je toľko chemického sajrajtu. Nezlikvidovateľné...

6)...To nie je posun k zelenším pohonom. Akurát nečmudia v meste pod nos. Kto býva pri komíne uholnej elektrárne, alebo sa ho priamo dotýka ťažba kobaltu a odpad z bateriek to vidí inak. To je ako keď sa roztrhla hrádza odkaliska v Maďarsku v hlinikárni. Veterné elektrárne ničia vtáctvo a úrodnú pôdu, solárne vyrábajú len cez deň, tiež zaberajú úrodnú pôdu a treba na ich výrobu vyťažiť suroviny a solár vydrží iba 20 rokov. Vodné ničia vodný ekosystém. Musia sa vyrobiť turbíny, udržovať ich a všetko to vyrobí minimum energie. My ešte dostávame ďalší blok v Mochovcach a sme ako tak v suchu, ale Poliaci a Rakúšania, tí fungujú na uhlie a pri blackoute ich musel zachraňovať Temelín...

7)...Vízia, že nás spasia občasné zdroje energie a masívny tlak byť čo najskôr "zelený", je cesta do pekla. Lode a lietadlá produkujú emisií 100x viac...

8)...Toyota - jeden z mala výrobcov, ktorý reálne vidí, že čistá elektromobilita nie je to pravé orechové...

9)...Iba hlupák by to dobrovoľne chcel. Ale to pochopíte, až Vám auto odmietne ísť, pretože ste prekročili svoj denný limit uhlíkovej stopy...

10)...V Nórsku, kde je elektrická energia hlavne z vodných zdrojov a teda čistá, je elektromobil čistejší po prejdení 45 000km, než spaľovák. V Poľsku, kde fungujú na uhoľných elektrárňach, je elektromobil čistejší po 15 000km. Čo teraz s tým?...

11)...Na elektromobilite nie je ekologické v podstate nič. Je to kapitalizmus založený na spotrebe neobnoviteľných zdrojov. Zelená cesta je predovšetkým o hromadnej doprave...

12)...Vodiči skupiny B môžu riadiť spaľovacie auto do 3,5t, ale elektrické až do 4,5t. Elektromobily sú ťažšie a viac ničia cesty. Už pri spaľovákoch cestári nestačia plátať diery. Nehovorte mi, že všetko sa dá ľahko vyriešiť. Vždy to bude na úkor niečoho iného a všetko má svoj strop. Budúcnosť bude iná než blbé lithium nevyberateľné z auta. Toto je len dočasné riešenie, kde bohatí budú vlastniť elektromobil ako doplnkové auto v centre mesta...

13)...Nie som na žiadnej strane, pre niekoho to môže byť na dochádzanie do práce super, ale sú situácie, kde to musí byť strašné trápenie. Čo mi výslovne vadí, je presviedčanie ľudí o ekologickom riešení, to je úplný nezmysel...

14)...Nové elektromobily niesu ekologické, vydržia kratšie. Z áut sa stáva spotrebný tovar. Elektrina sa tiež musí vyrobiť , je málo % eko zdrojov. V lepšom prípade z jadra. Nech začnú vyrábať normálne autá s poriadnym motorom, bez tých elektronických blbín. Bolo by dobré sa zamyslieť, kde tie autá budú jazdiť. Už teraz sú preplnené ulice, sídliská a kolóny na cestách...

15)...Elektromobil je tiež väčšinou spaľovák, pretože na jeho nabíjanie sa spaľuje uhlie. To neznie vôbec ekologicky, keď pätina dodanej energie zo siete sa stratí, na výrobu batérie sa musia vyťažiť veľké množstvá znečisťujúcich látok a batéria je po 10 rokoch odpad...

16)...Nikto nevidí budúcnosť technológie, napriek tomu bez rozumu tlačia do nákupu elektromobilov a negatíva potláčajú. Vedia, že sa v dohľadnej dobe nemôže prejsť na iný systém pohonu, ktorý bude skutočne čistý...

17)...Elektromotor môže byť budúcnosť. Batériový lithiový článok 18650 na jeho pohon, však určite nie. Ak si niekto myslí, že ropa sa prestane používať ako freón v chladničkách a všetok ropný pohon bude nahradený článkami 18650, tak je na veľkom omyle...

18)...Nabíjanie na 100% s výkonom 44kW trvá 7,5h. Je to veľké množstvo akumulátorov, ktorých je už dnes nedostatok. Ich hmotnosť je veľká a uberá z užitočnej hmotnosti kamióna niekoľko ton. Ak si pomyslíme, že 100kWh batérie v Tesle S vážia cca 500kg, tie v kamióne musia mať minimálne 3-4 tony. A to sú v ponuke aj 900kWh batérie. To už lepšie je ich napájať z trolejí, alebo voziť tovar vlakom. Baterkové autobusy sú tiež totálný nezmysel. Nech ich vymenia za trolejbusy...

19)...Výroba bateriek nie je nikde vidieť, takže pre účely CO2 nezaujímavý údaj. ČR (a už aj Nemecko) má energetický mix cca 400kg/CO2/MWh bez predradených reťazcov (ťažba, skrývka, doprava, mletí ...sa nepočíta) Takže na kWh mi to vychádza 400g. Ak uvážime spotrebu elektromobilu 20 kWh/100km, tak to máme 80g CO2/km. To odpovedá dieselu so spotrebou 3L nafty. Zdanlivo teda výhodné pre elektrinu. Nie je v tom započítaná výroba bateriek, ich údržba a likvidácia/ recyklácia. Zachraňuje to ale len jadro a OZE. Jadro je stále fuj a OZE v noci nefunguje. Ak niekto pripojí elektromobil do siete v noci v Nemecku po odstavení posledných JE, bude jazdiť s dvojnásobnou produkciou CO2. Teda asi ako za 6L nafty/100km. Nabíjanie za bezveterných nocí by malo byť teda zakázané. (Treba vtipne podotknúť, že OZE sa do mixu započítavajú ako celkom bezemisné. Samy sa postavia z ničoho a nevyžadujú žiadnu obsluhu a údržbu. Po ukončení životnosti samé zmiznú bez stopy). Ak ide o kamióny, tam by môj výpočet musel nutne vyjsť lepšie v prospech nafty, pretože účinnosti väčších strojov sú výrazne vyššie než malých. Zatiaľ nie su data, za koľko bude reálne jazdiť elektrokamión...

20)...Predradené reťazce produkcie CO2 od vrtu k pumpe sú nízke 15% (mimo CO2 pri spálení v aute). Výroba batérií ich má vyššie. Toto sa zástancovia lithia snažia utajiť, aby boli čo najviac pozitívni...
Mapa dopadu na klímu

21)...Elektromobily sú ťažšie viac sa opotrebovávajú cesty, pneumatiky, treba vyrobiť nové, to je spotreba prírodných produktov naviac...

22)...Pozerali ste sa, čo sa deje s elektroautami, ktoré už niesu pojazdné? Pri Paríži som videl jednu veľkú ešte zelenú lúku plnú nepojazdných elektromobilov. Teraz už zelená nie je, ale autá sú tam stále. A že vraj sa to dá recyklovať. Prečo to Francúzsko nerobí?...

23)...Elektromobily problém CO2 neriešia, ale predražujú takmer všetko, čo je spojené s elektrinou a vo chvíli, keď cena vyletí hore, je to katastrofa. Alebert Einstein by povedal, toto z fyzikálneho hľadiska E=mc2 je pre ľudstvo neúmerne drahé a vynaložené náklady presahujú návratnosť a pre bežných ľudí to bude neúmerne drahé a dlhodobo nedostupné. Náklady na prevádzku budú vyššie než cena vozidla, pretože návratnosť je v bode, keď bude elektromobil dávno zošrotovaný, kvôli nízkej životnosti batérie, ktorá tvorí finančne väčšiu časť auta. Životnosť batérie sa predpokladá medzi 5-7 rokmi a auto stratí po jej životnosti 90% hodnoty. CO2 problém vytárajú lode a lietadlá...

24)...Stúpol predaj elektromobilov (hybridov). Problém je, že hybridom je označované v podstate čokoľvek, čo má batériu. Medzi firmami rastie záujem o elektromobily, pretože navonok musia vyzerať ,,zeleno". Každá väčšia firma musí podať hlásenie o uhlíkovej stope a nakúpením elektromobilov to všetko vyzerá lepšie. Tých pár mega ich nezabije a banky sú s tým tiež spokojnejšie...

25)...Prečo vypúšťajú tie elektronepodarky, keď to ešte nie je úplne premakané. Elektrické autá, by mali byť nabíjané len zo solárnych a veterných zdrojov, inak je to len pretvárka...

26)...Životnosť elektromobilu vychádza zo životnosti batérií. Neviem, že by boli na trhu batérie so životnosťou 20 rokov. Takže po 10 rokoch pri bežnom nájazde 15-20 000 km ročné sa bude kupovať nové auto. Životnosť batérii 10 rokov potvrdili aj montéri batériového úložiska na fotovoltaické panely...

27)...Diaľnice v Slovenskej Republike sa stavajú viac ako 50 rokov (30rokov bude len samostatná krajina). Ľudí, ktorí uveria, že budú mať xy solárnych panelov a virtuálne batérie, že ušetria. Za pár rokov ti green ideológia zelenej cesty zakáže používať feliciu , fabiu, ale aj kodiaq , karoq a iné vozidlá na fosílne palivá (aj vodík sa vyrába s fosílnych palív). Teba bude green ideologia tlačiť ,aby si bol ekologický " zelený " no ta istá green ideológia - žiadnu armádu sveta , žiadny letecký priemysel civilný, vojenský riešiť nebude . V období 1960 -1985 mnoho domácností v Slovenskej republike používalo ropu (1000- 3000L nafty) ako palivo na vykurovanie za cenu 2Kčs/1L. pred necelým mesiacom si platil za naftu 60SK 2euro /1 nafty. Tvoje vozidlo jej popritom na 1000km spálilo cca 70L , v Armáde 1 vozidlo na 1000L nafty neprejde 300km. No tam green ideológia má pásku cez oči, pásku cez ústa, a na rukách okovy . 1970- 1995 mnoho firiem a domácnosti využívali plne elektrické kotle na ústredné kúrenie, alebo akumulačné kachle na 380V. Z dôvodu politických zmien a ľudí ktorých ego , pýcha a veľmi hlboké vrecká neustále cena elektrickej energie stúpa, aj keď jej výroba oproti obdobu 1995 nemusí mať výrazné zmeny. ZSE sa bude byť do ekologie aké je zelené = výroba dosky plošných spojov pre nabíjačku, ekologická nie je, farba na plechu nabíjačky - pochádza z ropy, izolácia na nabíjacom kábli - pochádza z ropy , transformátorový olej - pochádza z ropy. Ťažko ma bude presvedčovať nejaký mladý človek, ktorý pred pár týždňami opustil VŠ, aké je plne elektrické auto ekologické a ako nepredstavuje žiadnu dlhodobú záťaž pre životné prostredie , zdroje pitnej vody . Kľudne ho zoberiem bez respirátora na skládku Niklu pri Seredi , Na skládku Hliníka -pri Meste Žiar nad Hrnom aj tie kovy sú potrebné pre výrobu elektrických áut. Kľudne ho zoberiem na miesta, kde sú nové vyrobené autá ktoré sa nikdy nepredali na prístrojoch majú 0km = aj to výsledok zelenej ekológie...

28)...Elektromobilita je určite technologicky zaujímavá vec. Kto by nechcel "obyčajné" auto s rýchlostnými parametrami superšportu za "zlomkovú" cenu (trošku sa desím následkov, keď sa to hromadne dostane do rúk "plebsu", ktorý nezvláda obyčajné 150 k turbo-benzíny), akurát taká drobnosť... aktuálne sa v ČR 1/2 elektrickej energie vyrába z uhlia a to prevažne hnedého, prosím pekne (podiel FVE je aktuálne niekde okolo 0,5% ;-) )... a v takom Poľsku aj 2/3. Technicky, technologicky je to zaujímavá vec, ale nehovorme o tom, že je to EKO-logické, a vzhľadom k cenám ani EKO-nomické, nehovoriac o nedostatku elektrickej energie.Čo mi na tom asi vadí najviac, elektromobily ako také ani nie, ale to násilné pretláčanie proti zdravému sedliackemu rozumu zo strany EU. Prečo nejdeme cestou "medzikroku" plugin-hybridov, ľudia si na to zvyknú jazdiť po meste na baterku a večer dobíjať, aj tá baterka nemusí byť taká veľká, ťažká, keď pôjdu na dovolenku, alebo niekam ďalej, tak ich podrží úsporný turbobenzín, a medzičasom vybudujeme sieť nabíjacích staníc, posilnime elektrárne, vylepšime batérie, technológie a hlavne znížme cenu a ľudia to zožerú aj s navijákom. Všetko je to také teoreticky pekné, akože investícia do FVE sa vám vráti do 5 rokov. Teoreticky áno, na takúto rýchlu zmenu v priebehu 10 rokov, nie sme materiálne pripravení, nemáme takú prenosovú sústavu, nemáme toľko energie, nemáme toľko materiálu na výrobu batérií atď. Aspoň podľa aktuálnych podmienok, ak sa v budúcnosti kapacita batérií zvýši, pri znížení hmoty, alebo príde nejaký nový zdroj energie, atď. tak OK môže byť.Z elektrickej siete dobíjateľný plug-in s reálnym dojazdom cca 80 km na baterku má zmysel (nie hybrid typu Toyota, ktorý sa nabíja iba z motora), ak dochádzaš do práce cca 20 km, tak to denne dáš hore dole, čisto na baterku, ktorú si doma v pohode dobiješ z obyčajnej jednofázovej zásuvky 2 kW ;-), a motor v podstate funguje ako "kúrenie" v zime, "chladenie" v lete (sem tam nejaký prudší rozbeh, ak treba)... takto majú ľudia reálnu spotrebu cca 1 liter na 100 km ;-) 75% jázd je zvyčajne, ako sa vraví "okolo komína" tam to zmysel podľa mňa má... a na dlhšie trasy holt na benzín... a ak sa parametre elektromobilov zlepšia a energetická sústava bude na to pripravená, nech sa páči full-elektro, alebo čo to bude. Ozaj a ako sa pozeráte na ťažbu kobaltu v takom Kongu, ktorý treba do tých bateriek, napr. z humanitárneho hľadiska. Toto je čisto *****, ak je to naozaj tak ako to píšu, tak je to des.V Trenčíne bol tiež plán, že aspoň jeden nabíjací bod pre každú mestskú časť, ale napr. na sídlisku Juh kde žije 20tis. ľudí nie je dodnes ani jedna zástrčka. Toľko k "ambicioznym " plánom slovenských samospráv...

29)...Fakt to nechápem, výrobcovia elektromobilov to museli dobre vedieť. Keď to jazdí na uhlie z elektrárne, tak to nemôže byť totálne zelená energia. Aj keby prišlo časom k nejakému zníženiu emisii, autá sa na nich podieľajú veľmi málo. Kontajnerové lode a lietadlá ich produkujú mnohonásobne viac. Výroba elektroáut na použitie 8 rokov je ekologicky náročná. Pribúda strašne veľa vrakov, tak ako aj u inej spotrebnej elektroniky. My máme televízor 26 rokov, niektorí namyslenci ich kupujú každé 2 roky nové. Ekologicky to vidia iba ľudia z husto osídleného mesta plného smogu. Kto býva na dedine, kde je auto rarita, a majú tam 30 ročné autá, to tak nevidí. Ak má dedinčan za domom komín elektrárne, tak bude trpieť aj za tých prach-sprostých podnikateľov z Bratislavy - ktorí menia auto každé 2 roky...

30)...Samotná elektromobilita problém emisií z dopravy tak skoro nevyrieši (a iné problémy, súvisiace s dopravou už vôbec nie), iba ho zníži. Sú potrebné štrukturalné, systémové zmeny mobility...

31)...Batérie do áut je výmysel niekoľko k*kotov z Bruselu, ktorí sami lietajú tryskáčmi aj na záchod a samotné automobilky vedia, že to je a bude riadny prúser. Ono im nič iné ani neostáva. Pozrite sa čo sa deje vo VW, Mercedes-Benz, ako ukončujú doteraz fungujúce projekty, Tesla zlacňuje, ale keď hovoríte so zamestnancami oni sami vedia, že je to fakt hovadina. Elektromobil, vozítko na baterky na pojazd po meste áno, ale ako náhrada za spaľovacie, pre bežné použitie nie. Svet sa totálne zbláznil...

32)...Normálnemu človeku, toto bláznenie okolo tých elektronepodarkov už dávno došlo, že je to nezmysle, Iba že tlak EU na automobilky, toto vyrábať, sa čím ďalej viac ukazuje, že je to pravda a postupne to priznávajú aj výrobcovia. Nemajú inú voľbu. Myšlienka síce dobrá, ale vo finále výroba batérií a ostatných komponentov podstatne viac zaťažuje prírodu. A keď také auto začne horieť, jediný spôsob ako ho úplne uhasiť je nadlho ho ponoriť do kontajneru s vodou. A čo s ním potom? Šrot a chemický odpad vytečie do studne...

33)...Základ je prestať voziť svoju riť na 1-2km trasách. Centrá miest odstaviť od individuálnej dopravy (žiadne výnimky pre elektromobily). Vozidlá skôr zdieľané, než vlastné. Rozšíriť a skvalitniť hromadnú dopravu, aby to bola zmysluplná alternatíva. Opustiť predstavu, že hneď sa všade dostanem a všetko mi doručia za 5min a, že je to len otázka koľko mám peňazí. Buď riešim ekológiu a planétu, alebo seba a svoj rozmaznaný život, ale dokopy to nejde naraz. Elektrovozítka majú význam na krátkych presunoch radu desiatok kilometrov, nie to tlačiť na stovky až tisíc, tam to stráca celú výhodu a zmysel. Vo výsledku je lepší hybrid, kde si nebudeš "fúkať prdy" pod nos v civilizácii na elektre, ale zároveň sa vieš dostať niekam ďalej. Lithiová batéria je slepá cesta a prechodná vetva. Automobilky zastavujú vývoj všetkého, lebo im hrozí zákaz ich predaja, tak načo by sa venovali vývoju niečoho, čo bude nepredajné? Vo výsledku keď tak rozmýšľam, vlastne aj dobre bude, lithiová batéria nás dostane do verejnej dopravy a k bicyklom...

34)...Na uhlie jazdia momentálne elektromobily v Nemecku...

35)...Kosiť trávnik o rozlohe 1000m elektrickou kosačkou je hlúposť, kosiť rozlohu 100m benzínovou kosačkou tiež. Problém elektro nie je v tom, že sa to vyrába a predáva, ale v tom, že sú protekčný Bruselský fracek...

36
)...Kvôli nedostatku elektrickej energie sa idú v Európe otvárať tepelné elektrárne. Takže tá doprava "ekologickými" elektroautami bude ešte ekologickejšia. Hlavne, že biznis kvitne...

37)
...Elektromobily netreba zatracovať, ale ani ich brať ako jedinú cestu. Aj jedna, aj druhá cesta je na škodu. Elektra majú svoj význam ako jedna z možností pohonu. Majú význam v menších ľahších autách určených hlavne na mestskú premávku, kde je sústredené najväčšie znečistenie ovzdušia. Myslieť si že keď si kúpim trojtonové SUV na elektrinu, že som ekologický a úsporný je smiešne. Naopak v malom aute to význam môže mať, pokiaľ mám možnosť lacného domáceho nabíjania. Svoj význam majú aj moderné diesle aj benzíny aj hybridy, je len dôležité na aký účel kto čo potrebuje. Všeobecne si však myslím že najekologickejšie a najekonomickejšie sú vozidlá v kombinácii benzín LPG resp. CNG. Cenovo sú najdostupnejšie, emisie nemajú veľké, peňaženku to nezaťaží ani toľko čo hybrid či diesel a aj následná likvidácia je jednoduchšia a ekologickejšia ako v prípade batériových áut. Takže elektro áno kto na to má ale skôr na mestskú a prímestskú dopravu v menších autách...

38)...A výroba elektriny je bez emisii?...

39)...Elektromobil je top ofajč, ale veď čas ukáže a potom dúfam, že budú majitelia staré batérie uskladňovať u seba doma..

40
)...Treba si všimnúť, že poradca Merkelovej - majiteľ Viessmanu veselo bohatne na predaji klasických produktoch špinavých technológiách, hoci tu v EÚ presadzuje falošnú snahu o záchranu planéty. Podobne majitelia firiem, ktoré vyrábajú traktory, kombajny bezbreho bohatnú na predaji strojov v Indii bez akýchkoľvek emisných eliminácii a noriem, hoci tu pokrytecky predávajú predražené, akože málo-emisné stroje...

41)
...Eko-aktivisti si vybrali ľahký cieľ - osobné auta. Ďaleko viac znečisťujúce lietadla a lode ich nezaujímajú. A automobilky, aby ostali na trhu, nemali odvahu sa brániť eko-šialencom. Elektrické auto je dobré, ale nerobme z neho politické ciele a nespoliehajme sa, že nám vyrieši otepľovanie planéty...

42
)...Vadí mi, že každá blbosť sa vyrába v Číne, lebo je to tam o niečo lacnejšie a potom to cez pol sveta cestuje k zákazníkom. Tie peniaze sa nedajú dýchať ani jesť. Už by bolo dobre si to uvedomiť. Podľa mňa sa mohlo začať od najväčších znečisťovateľov - letecká a lodná doprava. Bolo porovnanie, že jeden tanker za deň vypusti toľko emisií ako celá pozemná doprava v Španielsku. Alebo keď bohatí lietajú súkromnými lietadlami. To je alarmujúce. To je to kde podľa mňa mame rezervy a kde sa treba zamerať. Rúbať stromy na spaľovanie by malo byť zakázané. Je nezmysel ich spaľovať. Nebude čo dýchať, nastáva otepľovanie a ubúda vody u nás...

43)...Ekológiu a dostatok elektriny vyrieši budúcnosť sama. Elektromobil bude mať len horných sto tisíc, a cesty budú patriť verejnej doprave a bicyklom...

44)...Na výrobu batérií Hummera je potrebných 24 kg lithia. Ak by všetky elektromobily boli takéto a produkcia by zostala na výrobe 80 miliónov áut ročne, ako je tomu teraz, bolo by treba každý rok 1,92 miliónov ton tohto prvku. Naša planéta by bola cela rozkopaná. To nie je ako ropa, kde sa spraví vrt a tečie potrubím...

45)...Ak by mala byť splnená vízia politikov, musela by len ťažba lithia behom nasledujúcej dekády a pol, vzrásť štyridsaťkrát. Na batériové autá sa tlačí hlavne tam, kde sa tento prvok vôbec neťaží...)...Ekologické riešenie zrušiť USSteel, el.Vojany a Nováky. Buď znížite spotrebu, alebo elektrinu z Vojan a Novák musíte niečím nahradiť. Obnoviteľným, alebo jadrom. A USSteel tiež - ideálne zmenou technológie (to už ide, len je to drahšie). Lebo inak iba presuniete generovanie CO2 inam. Ako sa už stalo pri Slovalcu...

46)
...Nemci za rok 2016 vyprodukovali 775 miliónov ton CO2 a trend je dlhodobo klesajúci. Čiže zníženie maximálnej rýchlosti na diaľnici, by znížilo množstvo vyprodukovaného CO2 o menej ako 1 %. Darmo budeme v Európe zelení, keď takí rusi, kde je pre nové vozidlá akceptovaná emisná norma EURO II, za rok 2016 vyprodukovali 1,6 miliárd ton CO2 a Čína až 10 miliárd...

47)
...Teraz nikomu nebude vadiť, že kamióny budú ešte viac zaťažovať cesty a mosty. To je v poriadku? Na jednej strane ekológia a čo ťa druhá strana . Devastácia ciest na ktoré stále nie je dosť financií aké budú potom. Najlepšie na tom je, že sú jedinci, ktorí to podporujú a vravia že kamión z baterkami musí stále spĺňať váhové predpisy . Teda zákonite musí odviezť menej tovaru . Veria že finančný rozdiel za tovar im niekto prefinancuje. Veľký optimista. Ale určite sa to prejaví na zdražení tovaru...

48)
...Ešte by bolo vhodné doplniť údaj , koľko ton CO2 bolo vyprodukovaných na výrobu elektrickej energie na tých 3000km jazdy kamióna. Nie je nad to keď tretinu nákladov bežného nákladiaku vezie ešte o polovicu dlhšie...

49)
...Čo sa týka uhlíkovej stopy, vďaka tomu, že miesto jedného spaľovacieho auta a zníženej životnosti elektromobilov sa musia vyrobiť dve elektrické, je to ešte horšie...

50)
...Treba vybudovať nové elektrárne - navyše podľa Nemcov a ich green dealu plynové, do ktorých sa bude dodávať 4x drahší plyn z USA a bude sa dovážať naftovými tankermi cez celú zemeguli, rozvodná sieť, nabíjacie stanice, tak zníženie uhlíkovej stopy nedosiahnete...

51)
...Cestovať radšej vlakom? Hmm a tých 100kg rýchlo kaziaceho sa nákladu, ktorý potrebujem previezť do firmy, si vezmem vo vlaku do tašky a zo stanice si vezmem taxík, že?...

52)
...Elektrocentrálu majú niektorí ako súčasť výbavy. Keď budete striedať autá po šesť rokoch, koľko áut sa vyrobí? Uhlíková stopa? Elektromobil je super iba pre niekoho, ale nechajte tie úvahy o ekológii...

53)
...Dnes sa predávajú nové spaľováky, alebo elektro, všetci máte plné huby ekológie a podobných vecí, ale že tie staré autá vydržali 30 rokov a najazdili milión km, zatiaľ čo dnes je to spotrebák, takže - nie je to len o autách. Stále sa musí niečo nové vyrábať - to je ekológia? Ako fakt? Ropa je svinstvo, ale čo suroviny na batérie? Tie rastú na stromoch?...

54)
...Riešiť vo veľkomestách osobné elektroautá je dnes a myslím aj v blízkej budúcnosti utópia. Treba začať s MHD, taxislužby, kuriérske spoločnosti. 2km chodiť autom , to je lenivosť, to sa ani neoplatí štartovať...

55)
...Mohli by začať počítať celkové znečistenie prírody , od výroby až po likvidáciu vozidla . Asi by tam boli úplne iné autá. Šéf volva tvrdí, že výroba elektromobilu zaťažuje životné prostredie o cca 70 % viac ako u klasického spaľováku...

56)...Ak si z recykláciou starých batérií poradia ako s plastmi, ktorých sú plné oceány, máme sa na čo tešiť...

57)
..." index čistého vzduchu ", to nech povedia ľudia v okolí elektrárne v Novákoch a okolo iných podobných. A čo tak zredukovať aj lietadlá a lode. Tie toho tiež dosť vypúšťajú. Pre autá sa aj tak musí vyrábať elektrina. Keď ' pripočítame ťažbu a prepravu kobaltu, niklu, lítia, mangánu, medi a ostatných látok potrebných na stavbu batérií, nabíjačiek a vedenia, tak ozaj je veľmi odvážne tvrdiť , že elektromobily sú ekologickejšie. A to ešte treba povedať, ako a kde sa tieto látky ťažia. Detský otroci...

58)
...Jazdite MHD, zanecháte menšiu uhlíkovú stopu. Ekológovia z Bruselu vás pochvália , pred svojim naštartovaným lietadlom...

59)
...Celá ekológia a zelená dohoda je nezmysel a zase len biznis. Zakázali plastové slamky, ale nezakázali napríklad plastové jednorazové cigarety. Nemáme igelitky, ale ovocie balíme jednotlivo do igelitu, recyklácia pet-fliaš začne kedy fungovať? A takých maličkostí sa nájdu mraky, nebudú spaľovacie motory, ale elektrinu do elektroaut budeme vyrábať a distribuovať ako a kde?...


60)
...Dôležitý faktor môže byť to, že v Nórsku je dosť zima a to im príliš nesvedčí. Dá sa predpokladať ďalšie oslabenie Golfského prúdu a ochladenia vo veľkej časti Európy. Tomu používanie elektromobilov a ani boj s uhlíkom nezabráni. Nezmysel nútiť dotovať elektromobilitu na úkor ekonomiky. Mercedes sa chystá prepúšťať, kvôli nemožnosti splniť emisnú normu 7...


61)
...Viete, že tam kde sú veterné turbíny (kde každá jedna má 400 ton ocele a tiež je ťažké recyklovať ich lopatky), nie sú spevavce? To sa týka aj fotovoltaických elektrární. Nie je dostatok kremíka. Predsa sa nevrátime na stromy a nezničíme ekonomiku, časť áut nechajme spaľovacích. Dnes je auto potrebné pre každého... Do dopravy sa počítajú aj lode, lietadla, stavebné stroje...

62)...Nikdy nebude čisto elektro doprava. Musí byť mix možností pohonu, inak by ani všetky uholné elektrárne nestačili. Zapínajú tie, čo už odstavili. Čiže super "ekologické". Podobne sa elektromaniaci vyjadrovali aj k hybridom, aké sú super. Ukázalo sa, že čistý oj*b. Ja mám 2,3t ťažké mpv z 2,81 motorom. Sused hybridnú Toyotu. Spotrebu mám pri kombinovanej jazde 7.5-8.1. Sused 6.5-7.51. Ja 12-ročné auto, sused 3-ročné, takže sa to určite oplatí? Ja budem mať menšiu nehodu, opravím. Jemu rovno auto utopia, kvôli batérií a rozhodne tieto vysávače nevydržia nájazd 500-600 tisíc, ako väčšina spaľovákov. V Nórsku grcajú koľko stoji elektrina teraz. Spaľováky tam jazdia za polovicu toho, čo elektromobil...

63)
... Tak ako pribúda nelegálny odpad pneumatík a čierne skládky čohokoľvek, budú pribúdať aj nelegálne skládky opotrebovaných batérií...


64)
...Kúpou elektromobilu nezachraňujete planétu, ale lithiovych pánov, ktorí sú zároveň aj pánmi ropy...


65)
...Nemci síce chcú dopravu šetrnú ku klíme, ale zároveň potrebujú riešenie vhodné na každý deň. A to batériové vozidlá zatiaľ evidentne nedokážu poskytnúť...

66)
...Aj plasty sú recyklovateľne a ľudia ich netriedia, ale hádžu do mora. Priamo smetiarske autá v Indií. Batérie sú recyklovateľné len na 98% a je to drahé. O trochu lacnejšie a pohodlnšie je vyrobiť novú batériu a je kvalitnejšia. V arabskej púšti je 42 miliónov starých pneumatík a spaľujú ich. Recyklácia je pekná len na papieri. Realita je iná. Vo Francúzsku sú plné vrakoviská elektroáut s batériami a všetci dávajú od toho ruky preč. Vnímajte prosím realitu a nie čo napíše vedecký článok, že sa to dá. Nikomu sa do toho nechce. Odovzdať starú batériu nebude zadarmo. Ľudia ju radšej niekde zakopú, aj napriek možnému postihu...


67)
...Jednoznačne tu ide o zníženie stavu počte áut. Dobre vedia že na Slovensku to bude veľký skok. Budeme najviac eko, lebo obyčajní ľudia si elektrické auto nekúpia ani s dotáciou. Bohatí si vybavili výnimku. Značka, ktorá ročne nevyrobí viac ako 1000 áut, bude aj naďalej vyrábať spaľovacie auta pre bohatých. Vy sa môžete hanbiť, pretože považujete automobilovú dopravu za ekologickejšiu ako autobusovú. Prečo netrváte na tom, aby sa zmodernizovali autobusy, alebo aby ľudia dostali príspevok na bicykel a postavili cyklotrasy? To elektormobil je ako prosím Vás ekologickejší, než spaľovacie auto?...

68)
...Všetko je to len biznis a lži . Aj na tomto sa dá zarábať. Existuje jediný klimaticky neutrálny spôsob života , a to je návrat k jaskynnému spôsobu života. Je to krutá pravda, čí sa nám to páči, alebo nie. Lebo aj to " nevinne " elektro auto devastuje prírodu na inom konci planéty pri ťažbe kobaltu, niklu, medi a lithia. A to veru eco friendly vôbec nie je. Ani ťažba ropy samozrejme, v podstate všetka činnosť a luxus moderného človeka, ktorú berieme ako samozrejmosť, planétu ničí. Doporučujem si pozrieť príšerné foto z industriálnej Číny. Majte to na pamäti, keď budete jesť morské plody...

69)
...Budem rad, keď bude od roku 2035 všetko bežať ako po masle. No aj tak nepovažujem CO2 neutrálnu osobnú dopravu za spásonosnú z tejto situácie. Bavíme sa o úspore max 1% celosvetových emisii a žiaľ iné odvetvia s veľkým potenciálom redukcie ostávajú takmer nepovšimnuté. Kúpou/jazdením elektromobilu nemám pocit, že výrazne pomáhame planéte. Najväčšiu výhodu elektromobilov vidím v komforte jazdy, prevádzkových nákladoch a absencii emisii dusíka a síry v mestách. Hoci emisie iných pevných častí napr. z pneumatík a ciest, ktoré sú podľa najnovších štúdii škodlivejšie ako výfukové emisie, budú mať pravdepodobne väčšie ako spaľováky...

70)...Kremácia mŕtveho produkuje väčšie emisie ako výroba celého auta...

71)
...Ako by povedal klasik, elektromobil má výfuk v elektrárni...

72)
... Nikdy nezabudnem, keď bol kamoš kedysi montovať linky v Číne. Hovoril s domácimi inžiniermi a oni vtedy povedali, že budúcnosť patrí mobilom a autobusom na elektrinu resp. hromadnej doprave. Že vlastniť auto bude extrémne nadštandardná forma presúvania. Nie len Slovák chce auto za 20 000€. Nevymýšľajme hlúposti a netvárme sa že výmena spaľovacích áut za elektromobily nás v dačom spasí, to je len z dažďa pod odkvap...

73)
...Aj lietadlám prikazujú len bezemisné syntetické palivo, ktorého výroba produkuje 7x viac emisii. Hotové Kocúrkovo. Tým nariaďovaním spôsobujú automobilkám chaos. Automobilkám sa nechce investovať do vývoja kvalitnejších spaľovacích áut s nulovými emisiami a nižšou spotrebou. Chytajú sa lithia, ktoré má ešte viac emisii v ťažbe a výrobe elektriny. A tiež z recyklácie; ktorá sa nedá realizovať opakovane a budú ich plné skládky. Dokonca ani pri prvej recyklácií nemôžu byť použité v autách, ale len v batériových úložiskách. Už teraz sú vo Francúzsku vrakoviská baterkáčov. Aj plasty sa dajú recyklovať a končia v oceánoch, lebo je to drahé. Nezaplníme si úrodnú pôdu fotovoltaickými panelmi a turbínami. Kvôli Bruselským a lobby nariadeniam to celé padne a odnesú si to bežní ľudia. Miliardári si kúpia drahé spaľovacie auto, ktoré bude možné vyrábať v počte do 1000ks a ešte budú mať niekoľko elektromobilov s vlastnými nabíjačkami...

74)
...Z 30 ton preosiatej hliny vyťažia 500kg niklu a 50g striebra...

75)
...Ten osemvalec "zelenej" ministerky ešte ako tak, ale keď tí envirozm*di dohulia na EKO summit na súkromných triskáčoch, to už je na zamyslenie...

76)...Ďalší šok príde keď, sa elektromobil rozpadne, skape batéria po 5-tich rokoch, alebo si len tak zhorí, možno aj s domom, kde si ho budete nabíjať . Vydrží Volkswagen elektromobil toľko, čo starý diesel od tejto značky? Ak nie načo to vôbec vyrábať a špiniť planétu týmito vrakmi!!! Ja jazdím skoro na 20 ročnom Passat B6 a neuveriteľne, ale stále zvládne a jazdí na nádrž cca 1300km tak ako keď bolo aj nové. Až na pár hrdzavých miest je to stále dobré bezpečné auto, ktoré ma dovezie kam chcem, bez stresov či dôjdem, alebo či bude voľná nabíjačka. Koľko prejde km na pôvodnú batériu po 5-tich rokoch tento elektromobil?

77)...S elektromobilmi nejazdia ani samotní politici z Bruselu, čo idú zachrániť planétu týmito vrakmi. Radšej lietajú, alebo využívajú normálne auta so spaľovacím motorom, nie autíčka na baterky, to je vraj pre obyčajných ľudí, pre nich vraj nebezpečné. Tak sa vraj vyjadril jeden so šoférov ktorí ich vozí...

78)...Pracujem pre automobilový priemysel 19 rokov a keby ste videli ako sa vyrábajú elektrické autá, tak by ste žasli, aké je to "ekologické" a najmä "výhodné". Prestane EÚ sponzorovať túto šaškáreň, tak to auto si nekúpia ani zbohatlíci . Vodík to už áno, ale batérie to je strašne predražená výroba...

79)
...Desatina sveta ide zachraňovať planétu za cenu vlastnej likvidácie!...

80)
...Ako sú vyriešené emisie z opotrebovania pneumatík a ciest takto ťažkých osobných elektromobilov s veľkokapacitnou batériou? Dúfam, že sa nedostávajú do prostredia, aby plnili zelenú ideológiu...

81)
...EU uvádza, že za 77% emisii môže energeticky priemysel...

82)
...Elektromobil je výborný produkt na zarábanie peňazí pre monopol. Až na to, kto na to bude mať? Normálny človek určite nie. Iba výroba batérií zaťažuje viac emisiami, než klasické motory. Ekošialenci sa nezastavia pred ničím aj keď zlikvidujú väčšinu. Smutné je, že posvätenie prichádza od nevolených v Bruseli a vôbec ich nezaujíma dopad ich počínania. Celý ekosystém sa rozpadne. Môžu si diktovať čo chcú. Ide o to vytiahnuť z ľudí nejaké peniaze...

83)...Solár smrdí viac než uholná elektráreň, akurát má komín v Číne...

84)
...Budúcnosť je zvýšenie účinnosti spaľovákov a tým zníženie ich spotreby na polovicu...

85)
...Nátlak okolo e-áut je už aj v reklamách v TV. Horší je ale nátlak na zrušenie ostatných typov pohonu. A Greta s nedokončenou školou, bez skúsenosti, hýbe svetom a vedie masy. V Číne, Indií aj južnej Amerike na to zvysoka prdia. Asi ako kravy, čo tam chovajú a uctievajú. Tí poškodzujú prírodu oveľa viac než autá. Kritizuje napríklad i sadenie stromov v Afrike. Koľko stromov zasadila osobne? Koľkokrát bola priviazaná reťazou ako naši ekoterorosti, k smreku, aby ho nevyťali, aby sa mohol rozmnožovať kôrovec?. Vie vôbec čo je to biomasa? Tu v EU je to móda. Oblečú si nohavice a košeľu hnedej farby, napíšu referát, prekoktajú ho a nechajú si preplatiť stotisícový honorár z netransparentného účtu a vymýšľajú ďalšie kraviny...

86)
...Batérie sú vyrobené z kovu, čo sa neekologicky vyťaží, pretože to inak nejde. Tie, ale aj nabíjačky sa vyrábajú pomocou elektriny, ktorá sa vyrába v uholnej elektrárni a túto elektrinu tiež "natankujú do auta". Servisný technik príde k nabíjačke na spaľováku. Ekológia je kšeft. Ja proti elektromobilom nič nemám, ale vadí mi tá propaganda, ktorá ich nám vnucuje a snaží sa odstrániť to dosiaľ fungujúce. Kam až tento fašizmus môže zájsť? Táto propaganda nás masíruje a zamlčuje väčšinu negatív. Goebels by sa od nich mohol učiť. Úradník od stola rozhoduje, ako sa budú prekrucovať fyzikálne zákony. Veď väčšina podvodov automobiliek vzniká z technických nemožností splniť limity, ktoré úradník navrhne. Vodná elektráreň, kvôli ktorej sa zatopia dediny a zmení sa mikroklíma, flóra a fauna. Solár, ktorý zaberá pôdu, musí sa neekologicky vyrobiť s obmedzenou životnosťou. Jadro, ktoré sa poriadne nevie, čo bude s odpadom. Veterné turbíny, čo špatia krajinu a k ich výrobe potrebujú plasty vyrobené z ropy, kopu ocele a vzácne kovy. Tepelné elektrárne, ktoré spaľujú čokoľvek, aj biomasu a čmudia...

87)
...Ten zákaz spaľovákov, respektíve schválenie novej emisnej normy, nejako drhne. Zelená politika nemôže oklamať fyziku, ani ekonomiku. Je zaujímavé pozorovať, ako diplomaticky nanápadne cúvajú zo svojich návrhov, čo ešte včera chceli sami zakázať...

88)...Pre 936 ton železa je potrebné vyťažiť 270 miliónov ton horniny. A to nevystačí ani na stavbu troch veterných turbín...

8
9)
...Elektro je len vtedy EKO, ak je napájanie priamo bez batérií, a to z veterných, vodných, alebo solárnych elektrární...Na pokrytie spotreby elektromobilov nepostačí ani jadrová elektráreň, nie ešte Eko-elektrárne. Ak máš nabiť auto za hodinu za dve, tak potrebuješ 100kW, to je výkon, ktorý by vykuroval 5 domov. A keby bolo EKO také účinné, tak si ich domácnosti postavia doma, a nemusia platiť za energiu, takže tieto technológie tak skoro prístupné nebudú, lebo tí, čo doteraz na tom zarábali, tak hádam pre dobro ľudstva neskrachujú...

90)
...Áno. Nezostaneme v 20. storočí. Ideme naspäť do 19-teho na uhlie a drevo. Gratulujem...

91)
...Ekoteroristi z Bruselu nechcú vidieť a ani počuť nič okrem elektromobilov. Pod práporom nejakej pofidérnej, riadne nepremyslenej vízie sa rútime späť do stredoveku. Nie som proti pokroku, ale ten musí vychádzať z postupného vývoja a nie z nariaďovania. Obdobu postoja Bruselu sme tu mali od roku 1948, kedy strana, vláda a Moskva nariadili a ako to dopadlo. A čo ste čakali u národa, ktorý vám chce zaviesť aj klímu formou predplatného? Že si nebodaj niečo našetrite? Nebuďte už fakt takí smiešni. Prv zacvakáte dvakrát viac za auto, ktoré ste mohli mať lacnejšie. O par rokov vám odíde batéria, to je polka ceny nového elektrického auta, teda plná suma benzínového a ešte vás popritom zdania s tým svojim prihlúplym ekoúsmevom na tvári . To je len ďalší biznis nič viac...

92)...Hrať sa na ekológiu, keď vidím ako ľudia na dedinách zvláčajú nábytok a uhlie na kúrenie asi nemá zmysel. A každých pár rokov nový elektromobil tiež nie je ekologické. Spaľováky jazdia aj 25 ročné...

93)...Ekológia elektromobility na Slovensku je jeden veľký omyl. Polovica sveta vypúšťa emisie aj za nás a Slovensko ma kvôli nim ostať bez áut? Emisie nepoznajú hranice...

94)
...Nabíjanie elektrikou z uhlia bude mať vyššie emisie, než keby ich poháňal benzínový V8. A tomu hovoríme ekológia. My nie, ale politickí zapredaní klamári...

95)...Väčšina majiteľov plug-in hybridov nenabíja svoje autá tak často, akoby mali, pretože majú malú batériu s krátkym dojazdom cca 50 km a nabíjanie jej zaberie aj dve hodiny...

96)..."Ako batériový magnát sa musím vyjadriť. Do batériového priemyslu sme nasypali miliardy a našim cieľom je dosiahnuť zisk. Je mi jedno, že s výnimkou zníženia smogu v mestách sa planéta ešte viac znečistí. O tom je miliardový biznis. My máme peniaze, my ťaháme za nitky. Po nás aj potopa. Ďakujem zeleným užitočným ovciam, ktorí naivne túžia po lepšom svete a vlastnej pozornosti, že mi slepo veria a podporujú ma. Našťastie nevedia o našom špinavom tajomstve. Peniaze vládnu svetu a nič iné." (takto nejako funguje finančný svet)...

97)...V roku 1999 v Tokiu zakázali dieselové autá. Neskôr keď sa ukázalo, že nové dieselové autá vypúšťajú o 20% menej emisií, než benzínové, dali na ne v Japonsku dotácie... 

98)...Podľa vládnucej mafie nie sú potrebne žiadne prírodné zdroje na výrobu elektrických zariadení ani elektriny...

99)
...Na jednej strane všade samé kecy o záchrane planéty, na druhej strane čo výrobca, to 2 ročné kazítka. A ten odpad potom konci na skládkach, aj keby normálne mohol fungovať 10-15rokov. Nuž, v prvom rade ide o peniaze. Vývoj za posledné roky výrazne pokročil akurát vo výpočte životnosti výrobkov. Už tie dva roky vedia trafiť celkom presne...

100)...Batérioví miliardári, ani poskokovia poslanci by nemali takto násilne poškodzovať ekonomiku sveta, keď to aj tak celkové emisie nezníži. Lithiovy miliardár zarobí a po ňom potopa. Jemu je jedno že sa naštrbí ekonomika a polovica chudobných bude ešte viac trpieť. On si bude váľať zadok na exotickom ostrove...

101)...Nejde ani o ekológiu. Keď som pri mestskej križovatke plnej osobných áut, žiaden smog necítim. Pri druhej križovatke, ktorá nie je tak frekventovaná, jazdia kamióny a tam je smrad že sa nedá dýchať. Keď spravili obchvat, tak počet aut sa neznížil, no cez mesto nejazdi ani jeden kamión a vzduch je čistý. Neriešme osobné autá, ale kamióny nech sú na vodík, syntetické palivo, alebo troleje. Jednoduchšie je voziť tovar vlakom...

102
)
...V mestách zakazujú diesle a popritom súbežné v mestách kúria aj uhlím. To je realita dnešných dní...

103)...Sú elektromobily ekologickejšie? Na prvý pohľad áno, pokiaľ však započítame ich celkovú uhlíkovú stopu, ťažba vzácnych kovov, energetická nákladnosť výroby, doprava z Číny a Afriky, obmedzená životnosť batérií a veľký nárast spotreby elektriny vyrábanej z uhlia, výstavba infraštruktúry, tak to ekologické nie je. A čo nabíjanie? Ak by v Česku všetkých 6 miliónov osobných spaľovacích áut na naftu a benzín vymenili za elektromobily, podľa odborníkov z ČVUT by bolo potrebné asi 3GW elektriny naviac. Nemecko vyplo jadrové elektrárne a znižuje aj výrobu z plynu. Výroba z fotovoltaických panelov a veterných turbín to nezachráni, sú závislé na počasí a ich výstavba nie je tiež ekologická a je nákladná. Napriek tomu, že Nemecko najviac investovalo do ekologickej obnovy, produkuje stále viac emisií. Netreba nasilu tlačiť do ekológie, keď je to napriek batériám horšie a horšie. Je to len batériový biznis a hrozí zrútenie ekonomiky. Svet je dnes nestabilný, istoty nám berú a ešte to tak amatérsky riešiť, ako to riešia, rútime sa do kolapsu...

104)...My máme normu euro 6 a budeme zachraňovať 1% emisií planéty, hoci v Rusku majú normu euro2 a emisie nepoznajú hranice. Podiel osobnej dopravy v EU v rámci globálnej produkcie CO2 je 1%. Pokiaľ sa prejde na plnú elektromobilitu, bude podiel CO2 0,74%. Tých 0,26% CO2 nás zachráni pred čím vlastne? Akurát to poškodí ekonomiku...

105)...Čo sa ušetrí na výrobu bateriek? Skôr keby dali nejaké šrotované na autá s eurom a menej (ale aby auto išlo ozaj do šrotu). Tak sa zníži priemerný vek áut a tým aj emisie CO2...

106)...Batériový miliardár kedysi nevedel, ako padne na hubu. Chcel ropným spoločnostiam vyfúknuť kšeft. Tak tlačí na politikov. On vie, že to nie je ekologické. Jemu aj politikom je to jedno. Po nich aj potopa, ich zaujímajú len peniaze...

107)
...Elektromobil nie je auto, to je ideológia. Tu chceme niečo meniť. Európa je malá. Skôr treba tlačiť na USA a krajiny ako napríklad India, ktoré znečisťujú viac násobne, až potom sa niečo zmení. Ale je to tak naplánované, všetky chcú nahnať na jedno miesto, nech majú prehľad. Ale hlavne nebude nikto nič pestovať. Však to chcú. Zničiť vidiek. Mesto sa dá kontrolovať. Vidiek nie. Najlepšie bude zase sadnúť na kone a vykašľať sa na budúcnosť, pretože niektorí ľudia si myslia, že krajina je stále plochá...

108)...Problém s celým prechodom na elektromobilitu nie je tá technológia samotná (ktorá je v princípe úžasná a má svoje miesto, ale tiež svoje limity a ak nepríde nejaký technologický skok v akumulácii el. energie, tak asi bude mať vždy), ale fakt, že sa to tlačí brutálne rýchlym tempom, až vonku to vyzerá, že navyše úplne bez ohľadu na ostatných aspekty (ako napr. sociálne- ekonomické pomery v jednotlivých regiónoch členských štátov atď.). Elity Svetového ekonomického fóra odmietajú používať elektromobily a požadujú, aby ich riadili "konvenčné vozidlá na benzín" s vodičom. Japonská novinárka Masako Ganaha v Davose hovorila s vodičom, ktorý vozí hodnostárov zo Svetového ekonomického fóra. Povedal jej, že nemôže používať elektromobil na prepravu VIP osôb. Šofér ďalej vysvetlil, že elita považuje elektrické vozidlá za veľmi "nebezpečné" a verí, že by ich mali používať iba obyčajní ľudia...

109)...Vnucovanie batériových áut má ekologický cieľ. Cieľom je znížiť počet áut na cestách o viac ako polovicu a inak ako zákazom spaľovákov to nepôjde. Auto bude len pre vyvolených...

110)...Ja by som navrhol na okrajoch veľkých miest (nad 50 000 obyvateľov), postaviť záchytné garáže na diaľkovú dopravu a po centrách tých miest by jazdili len lacné elektromobily, kde by sa nedbalo na dojazd, takže by mohli s cenou dole aj pre menej solventnú vrstvu. A potom v mestách posilniť trolejbusy...

111)
...Využité batérie zakopávajú do zeme alebo niekde do púšte. Všetko je to iba na oko. Nielen toto, ale všetko. Ide o biznis. A to mi je na tom protivné, že to zakrývajú pod životné prostredie. A niekto im to ešte žerie...

112)
...EÚ chce oklamať ľudí, myslia si že eletromobilitou znížia CO2 a vplyv zeme. Sú na omyle, zem určí, čo je pre ňu dôležité. Začnú výbuchy sopiek a bude toľko CO2 a iných emisií, čo si neviete predstaviť. Elektromobilita nás nespasí, iba si zničíme ekonomiku a rozoštvú ľudí, ktorým berú dopravu, ktorú potrebujú. Elektromobily nemajú budúcnosť v takej miere ako si to tí idioti v EU predstavujú. Elektromobily sú vhodné do veľkých miest, kde sa hromadia výfukové plyny. No nútiť ľudí, aby prešli na elektro, hoci im to nevyhovuje a je to aj drahšie je totálna hlúposť...

113)... Nebránim sa inej energii než je nafta a benzín. Iba poukazujem, že batéria nie je univerzálna náhrada pre všetko, aj keď si to EU myslí, lebo určite dostala úplatok na podporu batériového monopolu. O ekológiu nejde. Vždy išlo o peniaze. Na jeden eko-summit spália poslanci so stovkami lietadiel leteckého paliva, čo bežný človek nedokáže za celý život...

114)...Spotreba uhlia vzrastá, takže EU si robí eko kvóty a zvyšok sveta sa jej smeje...

115)...Demagóg milovník batérii sa hrá na múdreho a ide poučovať ostatných , že sa majú uskromniť a sám jazdí v spaľovacom minivane, lebo to super elektroauto je mimo jeho finančné možnosti. Akurát nevie, že z ropy sa nevyrábajú len tie hnusne uhľovodíkové paliva. To isté aktivisti, vegetariáni, čo mudrujú, že jesť mäso je fuj a mango je zdravé, ale nevedia základnú vec, že im ho vozia cez pol sveta v lodiach poháňaných mazutom z ropy. Alebo sa prilepujú na cesty, nosia syntetické reflexne vesty vyrobene z ropy, používajú plastové obaly, počítače, pozerajú TV... Z čoho sa asi tie plasty vyrábajú? Z čoho sa vyrába vodík? V Európe sa produkuje zhruba jedna pätina celosvetovej produkcie vodíka. Prevládajúcim zdrojom sú fosílne palivá (94 %), viac ako polovica pochádza zo zemného plynu, takmer tretina z ropy a 9 % z uhlia. Používa sa ako redukčné činidlo pri výrobe vysokočistých kovov ako je W, Mo, práškový Ni, tiež pri výrobe polovodičov ako je Ge a Si, pri výrobe kremíkových waferov a počítačových čipov, spájkovanie vo vodíkovej atmosfére, ako výhrevné činidlo spolu s kyslíkom, v kryogénnej technike, ako pohonná látka v raketových strojoch. A mnohí ani netušia, čo všetko sa ešte z ropy vyrába.  Vrátime sa do stredoveku? Všetko chce čas, technológie a nie nariadené termíny, dokedy čo treba vyrobiť od tých progresívnych jelít, čo nemajú ani tušenie ako veci fungujú. Odpálime sa drahými povolenkami na CO2 pri tom prechode, aby sme sa stali nekonkurencieschopní. Keď to tu pokrachuje, či odídu inde, kde bude výroba lacnejšia, kto im bude platiť za tie povolenky? Poručíme vetru a a slnku? Zdá sa že nemáme čas na záchranu planéty, lebo len nedávno objavili ako vrie planéta, stovky rokov si toho nevšímali tak za 10 rokov sa predsa nezadusíme...

116)...V Prahe veľa ľudí nadáva na autá, hoci ich väčšinou sami tiež používajú. Prilepovanie k ceste nepomôže. 85 000 ľudí prišlo do Dubaja na konferenciu súkromnými triskáčmi a pritom hlásajú, ako ničíme prírodu...

117)...Chápem ľudí v meste, že im vadí počet aut a chceli by smog presunúť do Afriky, nech trpia tam. Aj mne to vadí. Veľa z nich by mohla ten kúsok v peknom počasí isť na bicykli, pešo, alebo MHD. Nepáči sa mi však spôsob, akým to chce EU dosiahnuť. Tým iba zničí možnosť nedostupnej dopravy na dedinách. V meste si elektromobily väčšina ľudí kúpi tak, či tak. Kolóny zostanú, nedostatok parkovacích miest tiež a pribudnú bitky o nabíjačky. Ľudia nebudú môcť parkovať hneď vedľa dverí paneláku na chodníku, ako sú zvyknutí teraz, aj napriek zákazu parkovania. Každý bude hľadať miesto na parkovanie, nie kdekoľvek, ale kde bude nabíjačka. Všade nabíjačka rozhodne nebude pre každé jedno auto v meste. Ak na jedno miesto príde viac ľudí naraz a vodiči uvidia v navigácií obsadené nabíjačky, presunúť sa inde je strata času. Spaľovák je čo sa týka plánovania tankovania komfortnejší. Naviac čerpačka je pod strechou. Všade nemôžu postaviť prístrešky. Podzemné garáže pre elektromobily sú drahšie, poistenie a každé jedno nabíjacie miesto musí byť širšie z hľadiska požiarnej ochrany. Prepáčte nechcem sa vrátiť pre elektrošialenstvo do stredoveku...

118)...Ako je o vôbec možné, že sa elektromobily predávajú ako autá s nulovými emisiami? Celá kvázi ekológia je len o biznise ako aj emisné povolenky, z ktorých sa stala komodita...

119)...Ja som videl aj ako sa zakopávajú staré medené káble do zeme, miesto aby ich zaviezli do zberných surovín. Stiahnuť z izolácie by bolo drahé aj doprava do zberu celý deň a šéf nemal na to ľudí. Stavala sa nová hala a šéf kázal, všetko nahádzať do jamy aj rôzne nové súčiastky a bagrista to zahrnul a nalial sa betón. Alebo plasty sa sypú do oceánu, pneumatiky do púšte, lopatky veterných turbín tiež. Garantujem že aspoň 40% starých batérií veľa štátov bude zakopávať do zeme. Zvolia postup, ktorý je byrokraticky jednoduchší. Potajomky, čo oko nevidí, to srdce nebolí...

120)
...Aj tak sa automobilová doprava v Čechách podieľa na emisiách len 9,4%...

121)...Elektroidealisti a klimatisti fungujú na afektnosti, arogancii a neschopnosti akceptovať akýkoľvek argument od protipólu...

122)
...Chápem, že keď vám umrel otec na rakovinu pľúc, vy máte ťažkú astmu a žijete v centre Bratislavy, tak by ste z celého srdca chceli drahé elektromobily, aby bolo špinavšie v Afrike a sebecky čistejšie u vás v Bratislave a bolo tam kvôli ich cene menej áut. Alebo ste sprostí emoční aktivisti, ktorí sa lepíte k ceste pred bitúnkom a potom jete v McDonalde hamburger. Lenže ja žijem na dedine, kde je starých spaľovákov 10 a je tam čistý vzduch. Ľudia na dedine sú chudobní a potrebujú 30 ročné auto za pár drobných okamžite, keď si spomenú a dokážu ho opraviť. Domy 100 ročné, strecha zateká, nemajú peniaze ani na auto, ani na fv panely. My tam máme iné problémy. Napríklad s medveďmi. Na dedine je kopu práce s hospodárovom a nie aby niekto myslel na nabíjanie 200m od chalupy, lebo chalupa je na svahu, kde auto nemôže parkovať. Parkuje sa pred plotom záhrady. Auto sa poväčšine používa na diaľkové trasy a každá sekunda k dobru. Vykašlať sa na vaše toalety a kávičky pri nabíjaní. Bohatá Bratislava a chudobný dedinský laz sú dva rozdielne svety...

123)...Každý produkt má aj nevýhody. Ja som za to, aby mal auto dostupne úplne každý, kto ho potrebuje a nijako mu to nekazilo časový plán kvôli dopĺňaniu energie. Pretože treba myslieť aj ekonomicky a nie sa uskromňovať, a strácať čas nabíjaním, len preto, že niekoho subjektívne štípe smog v pľúcach a chce uhlíkovú stopu presunúť do Činy a Afriky. V Čine majú v ovzduší 10x viac častíc PM10, než u nás a nepochádzajú z aut. Pred svojim domom v EU upratať a v Číne nech sa zadusia a zarobia na výrobe v neľudských podmienkach. U nás sú prísnejšie normy...

124
)
...Najekologickejšie auto je to, ktorý používate 20 rokov a najazdíte s ním milión kilometrov, pretože sa pre vás nemusí vyrábať nové. Škoda že už aj nové spaľovacie autá sú napchaté asistentmi a eko zbytočnostami. Elektromobilom fandím, ale nefandím diktátu. Nech si každý kúpi čo chce, ale za vlastné, nie za moje v podobe dotácií...

125)...Výrobu nikto v Európe nerieši, pretože to by Európania museli priznať, že vykorisťujú krajiny tretieho sveta a ich nerastné bohatstvo, presne tak to robí USA pri šírení ich demokracie napríklad teraz majú záujem o veľké ložiská titánu na UA, ktorý potrebujú pre kozmický program...

Ľudia spohodlneli, kedysi na rybárskych pretekoch 400 bicyklov a 10 áut, teraz opačne - 10 bicyklov a 400 áut. V rodinách majú aj po 4 autá. Každý jeden člen, a otec so synom idú na 2 autách zo sídliska súčasne do tej istej práce. Ako chodec som do práce prišiel skôr, než tí vodiči, ktorí trčali v kolóne. A to bolo vonku pekné počasie. Pracujú za minimálnu mzdu, na bicykli šli naposledy pred 15 rokmi, stážujú sa, že nevyjdu s výplatou, majú sedavé zamestnanie, ale zadok si vozia v aute na trase 600m. V zime kvôli snehu vstávajú ráno skôr, aby odhrnuli sneh z auta a rozkúrili ho. Za ten čas by mohli byť dávno v práci po čerstvom vzduchu. Musia meniť zimné pneumatiky, sú nervózni, nevyspatí, je poľadovica, soľ ničí podvozok, hromžia na plné cesty, odmietajú robiť nadčasy, lebo im niekto večer obsadí miesto pred panelákom a budú musieť parkovať na inom sídlisku.  Rybár zacúval auto priamo na breh jazera a chytal rovno z auta. Na výlet, ak sa nedá autom odmietajú, že kto by sa tam pešo trepal a po konci  sedavej zmeny sa zvalia do sedačky auta, že konečne oddych. Pritom dôchodkyňa ide do práce na bicykli a lenivému atrofujú svaly. Deti odrastené, nikam sa neponáhľa, ale na auto si zvykli, ako na drogu.  Matky vozia po 2 deti na jednej ekolobežke bez prilieb ráno do školy. Pritom za socializmu niektoré deti chodili pešo aj 3km. Ekolobežka je rýchla, ale veľmi nestabilná, narozdiel od bicykla. Malý kamienok na ceste a hneď sú na zemi. Alebo jazdia pomedzi ľudí a na červenú. Kam sa tak všetci ponáhľajú, keď aj tak prídu neskôr domov, než keby šli pešo. Pritom aj MHD majú zadarmo a tá ide každých 10 minút. Žena hovorila, že ak by mala jazdiť na zdieľanej kolobežke, tak by prevozila polovicu výplaty za rok. Tak radšej ide zadarmo autobusom. Aj tak je to na nej nebezpečné s autami. Ja chodím do 4km všade pešo. Nemusím riešiť zamykanie, tŕpnuť, či mi bicykel neukradnú a ani sa na to obliecť. Vrchol blbosti bol, keď prišiel na návštevu na aute pán z vedľajšej ulice. Tých 250m mohol ísť aj pešo a kvôli nemu nebolo pre obyvateľov paneláku voľné parkovacie miesto. Ľudia potom parkujú na tráve a keď tam nie je parkovacie miesto, tak tam nikto nikdy nepostaví nabíjačku.


100% prechod na batériové elektromobily v EU od roku 2035, môže byť problém

z komentárov:
Nie som nadšený z formy prechodu na 100% batériové elektromobily v EU od 2035. Úmysel je dobrý, ale na očiach ostávajú klapky a politici to nevidia komplexne. Podobne to bolo pri boji proti CO2 cca na prelome masívne dotovali nákup dieselov, keďže mali menej CO2 ako benzín. Následné si po cca 10-15 rokoch uvedomili, že diesel má vyššie emisie NOx, ktoré sú rakovinotvorné. Riešením bolo, že dotovali zošrotovanie týchto dieselov a nákup benzínových.

Aktuálna politika ohľadom CO2: Od roku 2020 sú najviac znevýhodnené malé auta typu VW up!, Škoda Citygo, Renault Twingo a pod. Keďže ciele CO2 sú špecificky závislé od hmotnosti auta. A keďže sú tieto malé autá ľahké, museli by dosahovať veľmi malé emisie, čo bez veľmi drahých technických riešení nie je možné. Ten nárast ceny by ich dostal na úroveň väčších áut. Čiže ako výsledok sú pravé tieto najekologickejšie autá, ako prvé eliminované. Auta, ktoré vážia 900-1000 kg, sú oveľa menšou enviromentálnou záťažou, majú oveľa nižšie emisie z pneumatík, bŕzd atď. No 2-tonové SUV sú ok. Veľmi podobne to je aj s chystanou normou EU7. Max. emisie budú musieť byt dodržané v extrémnych situáciách, ako ťahanie prívesu pri prudkom stúpaní, teda v žiadnom režime nemôžu prekročiť limity. Výsledkom bude, že aj malé autá veľkosti Fabia, Polo, sa prestanú vyrábať.

Pri batériových elektromobiloch sa vôbec neberie do úvahy ich spotreba elektriny, alebo hmotnosť. Z pohľadu EU je rovnako super ekologicky malý ľahký VW e-up! alebo Dacia Spring, ako 2,5 tonové elektrické SUV. A veľká väčšina elektromobilov začína hmotnosťou na 1800 kg. Žiadne racio vo vzťahu ku využívaniu nerastov a vzácnych kovov. Pri batériách nikomu nevadí drancovanie životného prostredia. Takmer všetko sú to obrovské povrchove ťažby, najmä v rovníkových oblastiach, ničenie pralesov. Takisto podmienky v akých pracujú robotnici, v Afrike nezriedka deti.

Najnovšia reportáž o ťažbe niklu pre batérie z Indonézie

Nemyslím, že batérie sú vždy najlepšou alternatívou na všetky situácie a formy osobnej automobilovej dopravy. To je pre nich ako náboženská dogma.

CAT994A.

Za 12 hodín spáli okolo 1000 litrov paliva.
Na výrobu jednej batérie Tesla, musí stroj presunúť okolo 250 ton materiálu.

 Je potrebné spracovať:
- 12 ton litiovej rudy
- 15 ton kobaltovej rudy
- 3 tony niklovej rudy,
- 12 ton medenej rudy

Jedna batéria pozostáva z cca:
- 12 kg litia
- 30 kg niklu
- 22 kg mangánu
- 15 kg kobaltu
- 100 kg medi
- 200 kg hliníka, ocele a plastu

Ľudia veria v nulové emisie elektrických áut. V reklamách sa tým radi chvália.
Pritom ďalšie emisie produkuje uhoľná elektráreň, ťažba uhlia, výstavba nabíjačiek, rozvodných sietí, elektrární, ťažba kremíka na FV panely, batériové úložiská, ťažba ocele na veterné turbíny, výroba a skládky pneumatík, oprava ciest po jazde tých ťažkých elektromobilov. Skládky opotrebovaných batérií. V minulosti od elektroáut upustili, lebo spaľovanie sa ukázalo ako výhodnejšie kvôli dlhšiemu dojazdu, bez degradácie nádrže a pohodlnosti tankovania.

Likvidácia batérií

Lenivosť a vysoké náklady spôsobia, že niektoré štáty môžu batérie elektromobilov radšej zakopávať. Tužkové ľudia bežne hádžu do komunálneho odpadu, videl som tam aj olovený akumulátor, a opotrebované lithiové batérie elektromobilov ostávajú na vrakoviskách. Vieme, ako je to s likvidáciou plastov. Dajú sa recyklovať, ale v prírode nachádzam aj zálohované fľaše. Chemické fabriky vo svete vypúšťajú do rieky jedovatý odpad a iba občas dostanú pokutu.

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Predstava, že väčšina plastového odpadu sa prepravuje do zahraničia, je mylná.

Sypanie smetí do rieky (youtube video)

Sypanie smetí do oceána - India (youtube video)

Recyklácia veterných turbín

Životnosť veternej turbíny je cca 20 rokov a za tých 20 rokov dokáže vyrobiť len 85 % elektrickej energie, koľko bolo spotrebované na jej výrobu. K tomu pripočítajme stovky ton ocele a tony maziva, ktoré sa používa na mazanie a údržbu. Recyklácia je taká, že sa to zakope do zeme.

Veterné turbíny spôsobujú hlučnosť, sú nebezpečne pre biodiverzitu, nastáva odlesňovanie, úbytok chránených živočíchov, rastlín a migračných trás pre vtáky. Pritom je závislá na počasí, má veľmi nízky výkon a na jej výstavbu sa minie obrovské množstvo železa a aj drahých kovov.

zdroj: facebook

V Európe sa nám možno bude luxusne dýchať, ale planéta ako taká bude trpieť ťažbou práve týchto kovov v krajinách tretieho sveta. Európska únia vyprodukuje zhruba 9,5 % svetových emisií CO2 a doprava tvorí len malú časť z toho. Najviac ich vypúšťa Čína, 28 %, a USA, 14,1 %. India stojí za 6,8 % svetového CO2. Ku klíme treba pristupovať rozumne, a teda globálne. Európa svet fakt nespasí. Len uškodíme našej ekonomike, pracovnému trhu a konkurencieschopnosti.

A čo recyklácia batérií elektroáut? Ďalší totálne nedoriešený a nedomyslený aspekt zákazu spaľovacích motorov. Máme absolútne nedostačujúcu distribučnú sieť elektriny. Aktivisti za klímu a bruselskí úradníci vychvaľujú elektroautá ako tú správnu jedinú možnú cestu dopredu. Ale ak to tak je, nech sa elektroautá o svoje miesto na trhu pobijú samy. Ak sú tak skvelé, ako hovoria, určite pre nich nebude problém spotrebiteľa presvedčiť, nie?

Kvôli drahej doprave zdražejú produkty a služby a ľudia bez auta sa nebudú mať ako dostať do práce na nočnú. Mňa odmietli vziať do práce ako neflexibilného, lebo som nemal auto a kolegu prepustili, lebo mu nešiel večer autobus ani vlak. Konské záprahy, parné lokomotívy, vhs videa ani cdčka nemuseli zakazovať, ľudia sami chceli nové vynálezy. Ktovie, kedy by sa človek dostal do vesmíru, ak by Američania a Sovieti navzájom nesúperili o prvenstvá v jeho dobývaní. Zakázať súťaž technológií je obrovský skok vzad!

Batériové autá sú aj tak slepá ulička a už teraz na to doplácajú Europské automobilky (prepad predajov ICE áut, lebo ich cena dotuje vývoj BEV áut a tlačia do EU Čínske značky) a je pravda že týmto spôsobom si v Európe zničíme automobilový priemysel a keď sa začne v automobilkách prepúšťať tak to ešte len začnú nepokoje. Treba nechať, nech trh rozhodne a nie zakazovať spaľováky . Komu vyhovuje BEV a má čas naťahovať kábel, nech to robí. Mi ostatný ostaneme pri klasike. V dnešnej dobe by mal človek mať možnosť výberu a nie, aby mu niekto prikazoval že buď BEV, alebo choď pešo.


(zdroj: facebook)


Kedysi boli plné mesta čmudiacich áut aj parné lokomotívy, pravidelné preventívne röntgenovanie pľúc, žiadna ekológia, žiadne filtre a nikto nemal rakovinu pľúc. Ani astma nebola. Chorí boli len v blízkosti chemických fabrík. Rakovina je z GMO potravín, éčok, Černobyľu, jadrových pokusov, rôznych chemikálií, azbestu, karcinogénnych ftalátov v plastových obaloch a pet fľašiach, liekov..., Bijete sa za nezmyselnú ekológiu a ničíte ekonomiku. Veď nové autá už takmer nie je cítiť ani počuť. Vy v Bratislave si chcete elektromobil kúpiť, lebo je to horúca novinka a nie preto, že by ste riešili ekológiu. Nezískavajte si prosím pozornosť ako hlúpi aktivisti, zbytočne strácate čas potrebný na užitočnejšie veci, vyhadzujete peniaze na zbytočnosti a potom sa sťažujete.

Pre väčšinu ľudí je vymeniť spaľovák za elektromobil, ako vrátiť sa od flash diskov a streamu, naspäť k VHS kazetám a kotúčovým magnetofónom. Film a hudbu si na nich pozriete tiež, no keď má elektromobilista batériu ako dogmu, tak ho nesmierne miluje a bude útočiť na každého, kto ukazuje negatíva batérií.


ELEKTROMOBILISTA
:
Nebojte sa, to sa všetko vyrieši.

ROZUMNÝ ČLOVEK:
A veštiť športku náhodou neviete? Nemôžeme diskutovať o niečom, čo zatiaľ nebolo objavené. Veľa projektov bola slepá cesta.


DOBRÁ RADA

Nikdy sa nedávajte do dlhej diskusie s obhajcami batériového pohonu, je to pre vás strata času. Oni napriek tomu že robia zo seba na verejnosti slepých, majú lithiovu batériu ako dogmu, rovnako ako niektorí majitelia iphonov z ideových dôvodov odmietajú android, alebo ich biznis nejako súvisí s elektromobilitou. Nechcú počuť o žiadnej alternatíve. Aktivisti s túžbou po pozornosti a dopamíne sú najhorší, tí si nepripustia vôbec nič a spustia spŕšku nadávok. Ich spoločným znakom je dávať protistrane vyrehotaného smajlíka.

Novodobí "Nostradamovia" veštia, že sa cela planéta ozelení veternými turbínami a solárnymi panelmi postačujúcimi na nabíjanie miliónov kamiónov.

Bohatý podnikateľ, alebo aktivista bez empatie, ktorému batériový pohon na jeho účely plne vyhovuje, nechápe ľudí z hladových dolín, si nepripúšťa žiadne negatíva. Tie potlačuje ako sa len dá a snaží sa veštiť budúcnosť. Títo zaujatí idealisti len vytvárajú zlo v spoločnosti. A to v akejkoľvek oblasti. Pomocou nich EU ešte ľahšie dosahuje svoje biznis ciele, s následkom "po nich potopa".

Keď takému idealistovi, alebo predajcovi elektromobilov dôjdu v diskusií protiargumenty, začne prúdiť také nadávky, čo svet nepočul. Hoci je kresťan, začne brať meno Božie nadarmo a spomínať clickbajty. Pritom ho nikto nenúti na to klikať. Čo je v nadpise, je aj v obsahu článku. A to len preto, že protistrane príde naraz na um viacero negatívnych vlastností batérie a dôsledne položí otázku. No hej, keď mu stúpim na otlak ako sa hovorí, tak ho ide poraziť. Elektromobilista sa cíti urazený, keď to má protistrana do hĺbky naštudované a nedokáže jej všetko vyvrátiť. Slušný zástanca elektromobilov aspoň na rovinu povie, že elektromobil nie je pre každého. Neslušný sa naštve, že mu jeho novú batériovú zidealizovanú krásotinku niekto uráža, zverejnením negatívnych faktov. Netreba byť sebec a ostatných odsudzovať, že im elektromobil nevyhovuje a prídu časom o možnosť individuálnej dopravy. Veštiť čo bude je tiež od neho na smiech.

Poznámka: clickbajt je emočný nadpis, ktorý núti ľudí klikať na odkaz, aby sa dozvedeli viac. V nadpise článkov na tejto stránke sú už všetky informácie. V článkoch na ktoré odkazuje nadpis, je to iba podrobne vysvetlené. Odkazy nie sú clickbajty a nikto vás na ne nenúti klikať. Ďakujem za pochopenie.

Kritiku na nevýhody predávaných produktov nazývajú propapgátori hejtovaním

Otázka: Nazýva sa hejtom, keď stránka propaguje nejaký produkt a niekto do komentára veľmi dôsledne vypíše vedecky podložené nevýhody, z dôvodu osvety kupujúcich, aby sa pri kupovaní toho produktu nedali oklamať marketingom? Admin vulgárne urážky a klasické hejty v komentároch necháva a môj konštruktívny slušný komentár zmaže, pretože sa pre potencionálnych záujemcov zdá logický, uveriteľný a nevie ho vyvrátiť. Proste mu kazím biznis, alebo jeho nadšenie pre určitý produkt.

Keď mi niekto na vedecké informácie napíše protiargument a zakončí to vetou: "čo tam máš ďalej", som pochopil, že čaká na moje ďalšie informácie, aby sa mohol hádať a užívať si to. Títo ľudia sú emočné trosky a trolia ostošesť. Treba si brať príklad ako sa správa umelá inteligencia. Tá sa s ľuďmi neháda. Ja takých trolov okamžite blokujem.



Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky